FİRMA KAYIT
Geri Bildirim
Gebelikte 4. hafta

Hamilelikte (Gebelikte) 4. Hafta

1659

Embriyo artık anne rahmine yerleşmiş ve buradaki hücreler hızla çoğalmaya başlamıştır. Hızla çoğalan bu hücre topluluğu büyük bir bölünme geçirerek 2 gruba ayrılır. Bu hücrelerin yarısı bebeğimizin oluşması yönünde diğer yarısı da plesanta dediğimiz bebeğin eşini oluşturacak şekilde farklılaşır ve kanınızdaki besinleri bebeğinize aktarmaya başlar. Bu yüzden beslenmenize çok dikkat etmeniz gerekiyor. Bugünden itibaren 10. haftanıza kadar, bebeğinizin tüm organları gelişmeye hatta bazıları çalışmaya başlayacak. Bu haftada bu hücre topluluğu yaklaşık 1 mm kadardır yani bebeğiniz yaklaşık bir adet haşhaş tanesi büyüklüğündedir ve gelişimini tehdit edebilecek şeylere karşı en hassas halindedir.

Gebeliğin 4. haftası âdet kanamanızın geciktiği haftadır. Bu dönemde, kan testi veya idrarda gebelik testi yaptırarak hamileliğinizi teyit edebilirsiniz. Eğer testiniz pozitif çıkarsa, doktorunuzu arayıp ilk doğum öncesi randevunuzu alın. İlaç kullanıyorsanız ya da başka kaygılarınız varsa bunları doktorunuzla paylaşın. Bu haftanın sonlarına doğru bulantı, kusma, halsizlik, göğüslerde hassasiyet gibi şikâyetleriniz olabilir. Bu belirtilerin ana nedeni artan gebelik hormonu (hCG), östrojen ve progesterondur.

Ultrason ile bu haftada sadece rahim iç duvarında kalınlaşma görülür, bebeğe ait herhangi bir oluşun görülmez.

Eğer hala başlamadıysanız 0,4 mg/gün folik asit alın. (Doktorunuza danıştıktan sonra)

Gebelik testi uygularken nelere dikkat edilmeli

  • Son kullanım tarihini mutlaka kontrol edin. Testi nemli veya sıcak yerlerde sakladıysanız işlevini kaybetmiş olabilir.
  • Kullanım talimatlarını dikkatlice okuyun. Sağlıklı bir sonuç almak için sabahki ilk idrar boşaltımında testi yapmanız önerilir.
  • Testteki çizgi belli belirsiz görünüyorsa ama sonuç pozitif ise, hamile olmanız yüksektir. Emin olmak isterseniz testi birkaç gün arayla tekrar yapabilirsiniz.
  • Tekrarlanan test yine pozitif çıkıyorsa tebrikler, hamilesiniz.
  • Eğer ikinci test tamamen negatif ise, erken düşük yapmış olabilirsiniz. Doktorlar gebeliklerin %20 - %30’nun düşük ile sonlandığını belirtiyorlar.