FİRMA KAYIT
Geri Bildirim
Gebelikte 9. hafta

Hamilelikte (Gebelikte) 9. Hafta

1719

Bebeğiniz 9. gebelik haftası itibariyle 16-25 mm boyutlarında olup yaklaşık 2 gr ağırlığındadır. Daha önceki haftalarda fasulye tanesine benzeyen bebeğiniz, artık kafası biraz büyük olsa da, gövdesi, kolları ve bacaklarıyla küçük bir insan görünümünü almaya başlamıştır. 

Siz hala hareket hissetmeseniz de, bebeğiniz daha aktif olmaya başladı. Kollarını ve bacaklarını hareket ettirebiliyor, kafasını çeviriyor ve ağzını açıp kapatabiliyor. Ağzında ve dilindeki tat tomurcukları şekillenmeye başladı.

Bebeğin kafası toplam vücudunun yarısı kadardır. Bu haftaya kadar açık olan gözlerini, oluşan göz kapakları örtmeye başlar, dış kulak kepçeleri şekillenir. Damağındaki diş kökleri şekillenmeye devam ediyor. Bebeğiniz artık vücudunu ve uzuvlarını hareket ettirebilmektedir. Bu hareket ultrason incelemesinde görülebilir.

Cinsiyet farklılaşması olmuştur, ancak ultrason ile cinsiyet ayrımı bu haftalarda yapılacak kadar belirgin değildir.

Kasları ve kemikleri gelişmeye devam ediyor. Bu aşamada gelişen vücudunu vitamin D takviyesiyle desteklemek önemli.

Gebeliğin 9.haftasında kasık ağrısı biraz daha belirginleşebilir. Hatta bazen birden özellikle ani hareketle ağrı çok daha şiddetli olabilir. Bunun nedeni rahmi karın içinde tutan bağların aniden gerilmesidir. Dinlenmek için her imkanı değerlendirip, uyku saatlerinizi yükseltmelisiniz. Genellikle korkulacak bir durum yoktur ancak ağrının şiddeti artarsa veya ağrıya kanama eklenirse doktorunuza başvurmanız gerekir. 

Hamilelik döneminde hem kendi hem de bebeğinizin sağlığı için tükettiğiniz ve hazırladığınız besinlere özel itina göstermeyi ve D vitamini takviyesi yapmayı ihmal etmeyin.

hamilelikte beslenme