FİRMA KAYIT
Geri Bildirim
Gebelikte 30. hafta

Hamilelikte (Gebelikte) 30. Hafta

1527

Bu haftanın sonunda bebeğinizin boyu yaklaşık 39 cm. ve ağırlığı 1400 (1000-2080) gram!

Bir anne adayı için en iyi yatış pozisyonu sol yandır.

Bu, sürekli duyduğumuz bir şeydir. Lakin yatış pozisyonu meselesi bazen anne ve baba adayında stres kaynağı olabilmektedir. Bazı baba adayları gecenin bir saatinde anne adayını uykudan uyandırıp "Sol yanına yat, bebeğini ezeceksin" veya "Bebeğe kan gitmeyecek" gibi yaklaşımlarda bulunabilmektedir ki bu gereksizdir.

Gerçekte ise anne adayı uyku dışındaki bir istirahat pozisyonunda sol yanına yatmaya özen gösterebilir ama uykuda aldığı yatış pozisyonunu sıkı sıkıya denetlemesine gerek yoktur. Eğer riskli bir gebelik söz konusu değilse, anne adayı en rahat ettiği pozisyonda istirahat edebilir.

Vücuttaki kanı kalbe geri taşıyan ana toplardamarlar karnınızda sağ tarafta bulunduklarından sola dönük yatış pozisyonu bu büyük damarlara en az bası olmasını ve böylece organlardan kalbe kan dönüşünün mükemmel bir şekilde devam etmesini sağlar. Bu şekilde yatmakta zorlanırsanız karnınızın altına bir yastık koyun, lakin yatış pozisyonunu asla bir takıntı haline getirmeyin

Mideden yemek borusuna asit kaçağı ("reflü") nedeniyle mide yanması sorunu olan anne adayları yemekten hemen sonra uzanmaktan kaçınmalıdırlar. Simit, poğaça, asitli içecekler, midenin aşırı doldurulması ve bazı durumlarda yenilen her şey yanma sorunu ortaya çıkarabilir. Yatarken vücudun üst kısmının alt kısma göre hafifçe yüksekte tutulması (başın altına konan ek yastıklarla) mide asidinin yemek borusuna kaçmasını engellemede faydalı olabilir. Yemek borusu ile mide arasında bulunan kapak normalde tek yönlü çalışır. Mide yanması yaşıyorsanız bu sizin mide asidinizin yemek borunuzu tahriş ettiğini gösterir. 

Yemek borusu asitlere karşı koruması olmayan bir yapıdır ve mideniz yandıkça bu bölgede kalıcı değişiklikler oluşabilir. 

Bu nedenle mide yanması sorununuzu aldığınız önlemlerle gideremiyorsanız doktorunuzun önerdiği "asit kaçağını önleyici" ilaçları mutlaka kullanmalısınız.

hamilelikte beslenme önerileri

Bu Hafta Bebeğinizde Oluşan Değişiklikler

Bebeğinizin cildinde erken dönemlerde ortaya çıkan ve lanugo adı verilen ipeksi tüyler yavaş yavaş kayboluyor.

Bebeğiniz göz kapaklarını düzenli olarak açıp kapatıyor.

Kemik iliği artık kan yapma işini yavaş yavaş karaciğerden devralmaya başladı.

Jinekolog Dr. Kağan KOCATEPE
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı