FİRMA KAYIT
Geri Bildirim
Gebelikte 25. hafta

Hamilelikte (Gebelikte) 25. Hafta

1546

Bu haftanın sonunda bebeğinizin boyu yaklaşık 33 cm. ve ağırlığı yaklaşık 800 gram!

Rahiminiz şu anda yaklaşık olarak bir futbol topu büyüklüğünde.

Büyüme hızlı bir şekilde devam ediyor. Bu büyüme sürecinde rahiminiz belinizde bulunan sinirlere hafifçe baskı yaptığında bile bel ve bacaklarınızda zonklama tarzında ağrılar hissedebilirsiniz.

Dinlenin, sık sık pozisyon değiştirin, ağrı oluştuğunda ılık bir duş alın ya da ağrıyan bölgeye buz tatbik edin.

Ağrılarınız çok şiddetli olduğunda doktorunuzun önereceği ağrı kesicileri kullanabilirsiniz.

Belinizdeki kavisleşmenin ortaya çıkmasına tam olarak izin verin. 

Bunu karnınızı çıkabildiği kadar dışarıya çıkararak sağlayabilirsiniz (karnınızı gizlemeye çalışmayın).

hamilelikte beslenme önerileri

Bu Hafta Bebeğinizde Oluşan Değişiklikler

Dört boyutlu ultrason hakkında bilginiz var mı? Bu teknoloji bebeğinizin daha gerçekçi ve sizin de kolaylıkla anlayabileceğiniz bir şekilde görülmesine olanak sağlamaktadır.

Çalışma prensibi basittir: bebeğinizin çeşitli açılardan hızlı bir şekilde alınan ultrasonografi kesitleri ekrana hacimli bir görüntü olarak yansır.

İlk geliştirilen cihazlarda kesit alma zamanı uzun olduğundan görüntüler gerçekten uzak olabilmekte veya gerçeğe yakın görüntüler alabilmek için çok uzun zaman geçmesi gerekebilmekteydi ve görüntüler hareketsiz, sabit resimlerdi.

Bir görüntüyü hareketliymiş gibi görebilmemiz için gözümüzün önünden saniyede 12'den fazla görüntü geçmesi gerekir.

Günümüzde saniyede 16 ve hatta daha fazla görüntü alabilen cihazların geliştirilmesiyle bebeğinizin hareketleri de ekranda eş zamanlı gözlenebilmektedir.

Bu cihazlar gerçek eş zamanlı 3 boyutlu ultrasonografi (yani 4 boyutlu ultrasonografi, burada dördüncü boyut zamandır) olarak adlandırılmaktadır.

Şu an için 4 boyutlu ultrasonografi bizlere görsel olarak "mucizeler" sunmakta olsa da bebeğe ait detaylar yine de geleneksel (2 boyutlu) ultrasonografiyle incelenmeye devam edilmektedir.

Yani bu yeni teknoloji sadece tamamlayıcıdır.

Dört boyutlu ultrasonografi bebeğinizin sağlığının değerlendirilmesi için mutlaka yapılması gerekli bir inceleme değildir.  Her anne adayında yukarıdaki kadar net görüntüler elde edilememektedir.

Görüntü kalitesini etkileyen en temel faktör bebeğinizin duruş pozisyonu ve ultrasonografinin yapıldığı gebelik haftasıdır (ideal haftalar 26-32 arasıdır, daha ileri haftalarda net görüntü almak zorlaşmaktadır).

Jinekolog Dr. Kağan KOCATEPE
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı