FİRMA KAYIT
Geri Bildirim
Alınan Fazla Kilolardan Hızlı Kurtulma İsteği
Alınan Fazla Kilolardan Hızlı Kurtulma İsteği

Alınan Fazla Kilolardan Hızlı Kurtulma İsteği

309

Alınan fazla kilolardan hızlı kurtulma isteği, doğurabileceği sonuçlar, yapılması gerekenler

Dönem dönem çoğumuzun yaşadığı, kısa sürede belki de mutluluk sağlayıp uzun vadede düşündüğümüzde mutsuzluk yaratan bu durum aslında birden alınmayan fazla kilolardan hızlıca kurtulma isteğidir.

Burada önemli olan ilk olarak sorunu bulup onun üzerinde odaklanmaktır. Yemek yerken gerçekten aç mıyız? Belki de duygusal yemelerimizin getirdiği fazla kaloriler, fizyolojik açlığı fark edip bu durumun önüne geçerek sağlıklı kilo kaybının sağlanmasını sağlayacaktır.

Bir diğer konu ise hareketsiz yaşam. Alınan kaloriler ile harcanan kalorilerin farkındalığı bu süreçte bize oldukça yardımcı olacaktır. Fiziksel aktiviteleri bir yaşam tarzı haline getirmek oldukça önem arz etmektedir. Fiziksel aktivitenin illaki spor salonlarında yoğun antrenman olduğunu düşünmek motivasyonun düşmesine sebebiyet verebilmektedir. Oysaki günlük yarım saat yürüyüşler, evde yapabileceğimiz antrenmanların da sürece büyük önemi mevcuttur.

Ve sürece başlamadan bir kan tahlili yapılmasını önermekteyiz. Eğer ki kan değerlerimizde normal dışı değerler var ise bunlar da kesinlikle takip altına alınmalıdır. Kan tahlili değerleri ile bir beslenme uzmanına danışıp sürece başlamak en sağlıklısı olacaktır.

Ve en önemlisi süreci kontrol altında tutmaktır. Öncelikle sebep bulunmalı, süreç belirlenmeli ve de buna yönelik ilerlenmelidir.

Süreçte yapılan en büyük hatalardan bahsedecek olursak en çok rastladığımız yapılan aşırı kısıtlı ve çok düşük kalorili diyetlerin meydana getirdiği sonuçlardır. Bilinçsiz yapılan bu tarz durumlarda vücudun kaybettiği yağ değil kas olmaktadır. Oysaki bizim istediğimiz yeterli protein alımıyla beraber kas kaybetmeden hatta antrenman desteği ile kas kütlesini arttırarak metabolizma hızımızı arttırıp yağ yakımını sağlamaktır. Kas kaybıyla beraber metabolizma hızında düşüşler gözlenmekte ve vücutta sarkmalar meydana gelebilmektedir.

Diyet değil sağlıklı beslenme yani yeterli ve dengeli beslenme bir yaşam biçimi olmalıdır. Yeme farkındalığı oluşturmak, duygusal değil fizyolojik açlığı fark etmek, daha çok çiğnemek ve hareketli bir yaşam tarzı hedef kilomuza ulaşıp bunu korumamızı sağlayacaktır.

Sağlıklı günler dilerim


Diyetisyen