Geri Bildirim
Aramıza Hoşgeldin, 1 Ay; Bebeklerde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Aramıza Hoşgeldin, 1 Ay; Bebeklerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aramıza Hoşgeldin, 1 Ay; Bebeklerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

443

Aramıza Hoşgeldin, 1 Ay; Dikkat Edilmesi Gerekenler, Uykunun Önemi, İletişim ve Oyunlar

Uzun bir bekleyişin sonuna geldiniz, nihayet küçük bebeğinizi kucaklama zamanı. Ancak ister ilk ister üçüncü kez  annelik deneyiminiz olsun en büyük kaygınız bebeğinize en iyi şekilde gelişim ve bakım sunabilecek miyim olacaktır. 

Bebekler dünyaya savunmasız olarak gelirler ve sizlerin bakımına ve ilgisine ihtiyaç duyarlar. Bebeğiniz ilk iki aya kadar geceleri 8-10 saat olmak üzere günde 15-17 saat uyurlar. Sanki tüm yaptıkları uyumak ve beslenmek üzere gibi görünse de aslında uyku ve beslenme beyin gelişimi ve mutlu bebek için çok önemli bir süreçtir. Bu süreçle beraber ilk 1 ay içinde bebeğin göz koktağı kurması, anneyi fark etmesi, annenin sesine tepki vermesi ve yardım için ağlama gibi nörolojik gelişim başlar. 

Bu dönemde özellikle sağlıklı bir uyku için bir rutin belirlemelisiniz. Örneğin; beslenmeden hemen sonra uyku gibi. Bebeğin fiziksel gelişimi için kısa bir süre yüz üstü yatırıp bebeğiniz sizi görmek için kafasını kaldıracağından boyun kaslarını kuvvetlendirmesine yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca bebeğinizin çıplak vucudunu nazikçe gıdıklayarak duyu bütünlüğünün gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Parmaklarınızı oynatarak bir parmak kuklası şovuyla göz temasını arttırabilirsiniz


Klinik Nöropsikolog