Geri Bildirim
Baba ile Bebek Arasındaki Bağlanma
Baba ile Bebek Arasındaki Bağlanma

Baba ile Bebek Arasındaki Bağlanma

1892

Yenidoğan bir bebeğin doğumdan hemen sonraki ihtiyaçları huzur, sessizlik, sıcaklık ve en önemlisi sevgi dolu ebeveyninin kollarında olmaktır.

Bu ihtiyaçların karşılanması ve doğum sonrası bağlanma süreci için, anne veya babayla doğum sonrası ten tene temas kurmak, ilk tanışmalarda bebeğin kendini güvende hissetmesini ve sakinleşmesini sağlıyor. 

Sezaryen doğumlarda, annenin anestezi etkisinde veya yorgun olduğu durumlarda bebeğiyle doğar doğmaz buluşamaması, temas edememesi, onu kollarına alamaması bağlanma sürecine zarar vermez. Bu gibi durumlarda baba devreye girip anne bebekle buluşmaya uygun duruma gelene kadar, bebeği ile ten tene temas kurar, bebeğine dokunur, onunla konuşursa bağlanma sürecini başlatmış ve desteklemiş olur. 

Annesinin rahmindeyken aylar boyunca babasının sesini duyan bebek, doğumdan sonra babasının sesi ve teması sayesinde sakinleşir. Sezaryen doğumdan sonraki bu özel zamanı bebeğiyle geçiren babalar, daha sonra da bebeklerine kolaylıkla bağlanabilir. Aynı zamanda doğumdan sonra bebekle ten tene temas kurmak, babalar için bebeklerini tanıma ve yeni rollerini benimsemeleri için de bir fırsat olabiliyor. 

En başından sürece dahil olmaları ileriki dönemlerde bebeklerinin bakımları konusunda eşlerine yardım etmeleri konusunda da içgüdüsel olarak teşvik sağlıyor. 

Özellikle doğum sonrasında tıbbi komplikasyonlar nedeniyle bebek ile fiziksel olarak bir süre ayrılan anneler, bebekleriyle bağlanma fırsatını kaçırdıklarını düşünerek çok fazla endişelenebiliyor. Bebek ile annenin doğumdan hemen sonra buluşamadığı durumları telafi edecek harika bir yol ve fırsat; babayla ten tene temas.. 


Çocuk Psikoloğu & Deneyimsel Oyun Terapisti