FİRMA KAYIT
Geri Bildirim
Babalar İçin Yaşlara Göre Hafta Sonu Rehberi
Babalar İçin Yaşlara Göre Hafta Sonu Rehberi

Babalar İçin Yaşlara Göre Hafta Sonu Rehberi

1675

Çalışma şartlarının yoğunluğu, mesailer, yorgunluk ve stres babaların çocuklarıyla daha az zaman geçirmesine neden olabiliyor. Babalar bu durumdan dolayı çoğu zaman çocuklarını sadece uyurken ya da birkaç saatliğine görebiliyor. Bu durumda babaların çocuklarıyla kurmaları gereken yakınlık ve iletişime engel oluyor.

Çocuk gelişiminde annenin olduğu gibi babanın rolü de çok büyüktür. Gün içerisinde çalıştıklarından dolayı kendilerine ve ailelerine ayıramayan babalar için çocuklarıyla birlikte eğlenceli bir şekilde geçirebilecekleri hafta sonu etkinliklerini inceleyebilirsiniz.

Çocuğunuzun yaş aralığına göre seçebileceğiniz etkinliklerle gerçek bir aile olmanın keyfini yaşayabilirsiniz:

0-3 Yaş Çocuklarla Etkinlik ve Oyunlar

0-3 yaşındaki miniklerle yapılacak etkinlikler genellikle yaşlarına uygun oyuncaklar çevresinde gelişiyor. İşte birkaç öneri:

 • Canlı renklerdeki nesneler bebeklerin ilgisini çeker. Oyuncaklarını canlı renklerde seçin, bebeğinizi kucağınıza alın ve birlikte oynayın.
 • Resimli ve müzikli bebek kitaplarını bebeğinize gösterirken resimlerle uygun bir şekilde bebeğinize hikâye anlatabilir, onunla konuşabilirsiniz. Örneğin, kitaptaki sevimli tırtılcığın ismi neden bebeğinizin ismi olmasın ve kelebek arkadaşlarıyla harika bir hafta sonu geçirmesin?
 • Bebekler taklit yoluyla dış dünyayı algılarlar. Bebeğinizle göz göze gelin ve yüzünüze mutlu, gülümseyen bir mimik kondurun. “Bak bu benim mutlu suratım, hadi sen de mutlu ol.” diyerek ona duygularını nasıl ifade edebileceğini öğretebilirsiniz.
 • Bebeğiniz katı gıdaya geçmişse önüne koca bir kâse yoğurt koyun ve bırakın mıncıklasın. Hem çok keyif alacak hem de dokunma, görme ve tat alma becerilerini geliştirecek (arada bir parmaklarını ağzına götüreceğinden emin olabilirsiniz). Sebze ve meyveleri rendeleyerek yoğurdun rengini değiştirebilirsiniz.
 • Onu havaya alıp hoplatmak, öpüp koklamak ise en büyük eğlence elbette.

3-6 Yaş Çocuklarla Etkinlik ve Oyunlar

 • Piknik yapmak harika bir hafta sonu etkinliğidir. Piknikte çocuğunuzla top oynayın, ip atlayın, çevredeki hayvanları keşfine çıkın, çimenlerde yuvarlanın.
 • Soru-cevap oyunu oynayın. Ona merak ettiği ne varsa sormasını söyleyin ve anlayacağı şekilde açıklayın. Sonra da siz sorun. Sorularınız onun sevdiği ve sevmediği şeylerle ilgili olsun. İletişiminizi güçlendirmeyi ve çocuğunuzu tanımayı oyuna çevirmenin en basit halidir. Bu oyunu her yerde oynayabilirsiniz. Örneğin, parkta çok koşup terlediğini düşünüyorsanız bu oyunla dinlenmesini sağlayabilirsiniz.
 • Doğa yürüyüşlerine çıkın, taşlar ve yapraklar toplayın.
 • Su tabancasıyla önce çiçekleri sonra da birbirinizi sulayın.

6-10 yaş Çocuklarla Etkinlik ve Oyunlar

 • Bu yaştaki çocuklar için düzenlenen birçok atölye var. Resim, kukla yapma, seramik gibi atölyelere çocuğunuzu götürün ve birlikte yaratıcılığınızı konuşturun.
 • Elbette sinemaya gidin ve film sonrasında film hakkında konuşun.
 • Pikniğe gidebilir, uçurtma yarışı düzenleyebilir, ormanlık bir alanda kozalak, yaprak ya da taş toplayabilirsiniz.
 • Hafta sonu aktiviteleri içerisinde birçok baba-çocuk için en eğlencesi birlikte konsol oyunu oynamaktır. Maç ya da başka bir oyun, iyi olan kazansın!