Geri Bildirim
Bebekler İçin Uygun Oda Sıcaklığı Ne Olmalı?
Bebekler İçin Uygun Oda Sıcaklığı Ne Olmalı?

Bebekler İçin Uygun Oda Sıcaklığı Ne Olmalı?

70

Bebek için oda sıcaklığı anne babaların dikkat ettiği en önemli konular arasında yer alıyor. Dört dörtlük bir bakıma ihtiyaç duyan bebeklerin bulunduğu odalar her zaman belirli sıcaklık aralıklarında olmalı ki olumsuz sonuçlar doğmasın. Bu iş, doğumdan itibaren ebeveynlerin yoğun mesai harcadığı alanlar arasında olduğundan nokta atışı bir sıcaklık ayarı tutturmak da oldukça önemli. Öyle ki, bebekler bulundukları odanın sıcaklığından nem durumuna kadar birçok ortam şartından etkilenebilmekte. Sözgelimi oda sıcaklığının idealin altında ya da üstünde olmasının bebekler üzerinde farklı birçok etkisi olabiliyor.

Bebeğin oda sıcaklığı için ihtiyaç duyduğu aralık genellikle 20 ila 24 derece arasında değişiyor. Yeni doğan bebekler içinse bu sıcaklık aralığı 22-24 derece arası uygun kabul ediliyor. Prematüre doğan bebekler için ise zamanında doğan bebeklere kıyasla bu miktar 1-2 derece fazla olabilir. Cilt altı yağ dokusu yeteri kadar gelişmemiş prematüre bebekler, beklenen zamanda dünyaya gelen bebeklere kıyasla bu nedenle birkaç derece fazla ortam sıcaklığına ihtiyaç duyabiliyor.

Bebek odaları kaç derece olmalı sorusu da bu özel durumlara göre şekillenebiliyor. Ayrıca bebek odalarının optimal nem oranının da %50 civarında olması gerekiyor. Evinizde bu sıcaklıkları en doğru şekilde ayarlayabileceğiniz bir klima tercih ederek yavrunuzu ideal ortam sıcaklığında büyütebilirsiniz. Bu açıdan kullanıcı dostu ve yüksek enerji verimliliği ile öne çıkan klimaları tercih edebilirsiniz. Evinizi yavrunuzun ihtiyaçlarına göre iklimlendirmek için yüksek kapasiteli, kolay ara yüzü tasarımı ile işlerinizi kolaylaştıracak bir kombi de satın alabilirsiniz. Zamana karşı dayanıklı, yüksek enerji verimliliği vadeden, yüksek ısılara ulaşabilen kombiler ile hem ortamı bebeğiniz için ideal sıcaklığa ulaştırabilir hem de yavrunuza rahatça banyo yaptırabilirsiniz.

Peki ideal ortam sıcaklığının sağlanmadığı odalarda, evlerde bebekler için ne gibi riskler var?

Örnekse; bebek odaları idealin üstünde sıcak olursa odanın havası kuruyabilir, kuru ve sıcak hava bebeğin solunum yollarını etkileyebilir ve mayışmadan kaynaklı olarak bebek sürekli uyumak isteyebilir. Bebeğinizin odası idealin altında bir sıcaklıkta olursa; bebeğinizin üşümesi, uyku ve yeme içme düzeninin bozulması kuvvetle muhtemeldir.