FİRMA KAYIT
Geri Bildirim
Bebeklerde Büyüme Atakları
Bebeklerde Büyüme Atakları

Bebeklerde Büyüme Atakları

4112

Bebeklerde Büyüme Sıçrayışları ve Atak Haftaları

Bebeğinizin aniden huyu değiştiyse, emmek istemiyorsa ya da aşırı emmek istiyorsa, uyumak istemiyorsa, sebebi olmadan ağlıyorsa, susturulamıyorsa sizin de aklınıza ilk gelen “Hasta mı oluyor yoksa!” oluyor, ateşini ölçüyorsunuz ateşi yok, her şey yolunda, diş de çıkarmıyor. Huysuzluğun sebebi büyüme ataklarıdır.

Bebekler 1 yaşına gelmeden doğum ağırlıklarının 3 katından fazlasına ulaşmaları beklenir. Beyinleri hiç durmadan büyür, boyları 1.5-2 kat uzar. Konuşmak, yürümek gibi becerileri öğrenirler. Minik vücutlarının bu hızlı değişime ayak uydurması kolay olmaz. Bebeğinizin yaşadığı tüm o ağlamalar, iştah artışlarının sebebi büyüme atağı olabilir.

Büyüme Atağı Ne Zamanlar Olur, Ne Kadar Sürer?

Bebek küçükken büyüme atakları 2-4 gün arasında sürer. Bebek büyüdükçe atak süreleri bir haftaya kadar uzayabilir.

Büyüme atakları her zaman olabildiği gibi, özellikle ilk birinci yıl uzmanlar büyüme ataklarının belirli dönemlerde olduğunu söylüyorlar.

Bebeğiniz;

 • 2.hafta büyüme atağı,
 • 5.hafta büyüme atağı,
 • 6.hafta büyüme atağı,
 • 12.hafta büyüme atağı,
 • 15.hafta büyüme atağı,
 • 23.hafta büyüme atağı,
 • 34.hafta büyüme atağı,
 • 42.hafta büyüme atağı ve
 • 54. haftalıkken büyüme atağı geçirebilir.

Bunlar yaklaşık olarak haftalardır. Her bebeğin gelişimi farklı olacağından, bu tarihlerde sapmalar olması normaldir. Ancak aşağı yukarı sapmalar olsa da, bu haftaların yakınlarında bebeğinizde değişimler görmeniz mümkündür.

Büyüme Atağını Nasıl Anlarız?

İştah artışı: Nadiren iştah kesilmesi yaşansa da, büyüme atağının en önemli belirtilerinden birisi iştah artışıdır. Bebeğiniz gün içinde çok daha sık emmek ister, daha büyük bebekler daha fazla katı gıdaya ihtiyaç duyarlar. Bu durumda bebeğinizi emziriyorsanız emzirmeye devam etmeli, katı gıda ile beslenmeye başlamışsa da, istediği kadar doyurmalısınız.

Beslenirken huzursuzluk: Bebek büyüme atağını atlatabilmek için daha fazla besine ihtiyaç duyar, beslenirken bile huzursuzlanmaya devam edebilir.

Uyku: Bazı bebekler büyüme atakları sırasında daha fazla uykuya ihtiyaç duyarlar. Geceleri daha nadir uyanır, gündüz uykuları daha uzun sürer. Bunun nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, uyuma sırasında beyinde HGH (büyüme hormonu) adı verilen bir protein üretilmektedir. Bu protein bebeğinizin büyüme evresinde ihtiyaç duyduğu yakıt gibidir.

Bazı bebeklerse, tam aksi daha az uyurlar büyüme atakları sırasında, gece uyku düzeni oturmuş olmasına rağmen defalarca uyanabilir, gündüz uykuları kısalabilir.

Davranışları değişebilir: Büyüme atakları sırasında bebeğiniz normalden farklı davranabilir, daha fazla kucak isteyebilir, daha çok ağlayabilir. Uyumak üzereyken yani sakin ve huzurlu olması gerekirken bile yüzü ağlamaklı olabilir. Bunun sebebi tam olarak bilinemiyor, ancak büyüme atakları sırasında daha fazla enerji harcıyor olması bebeğinizin yorulmasına ve bunalmasına neden oluyor olabilir.

 • Beşinci Harika Hafta: Değişen Duyular Dünyası (5.Hafta)
 • Sekizinci Harika Hafta: Oluşumlar Dünyası (8.Hafta)
 • On İkinci Harika Hafta: Yumuşak Geçişler Dünyası (12.Hafta)
 • On Dokuzuncu Harika Hafta: Olaylar Dünyası (19.Hafta)
 • Yirmi Altıncı Harika Hafta: İlişkiler Dünyası (26.Hafta)
 • Otuz Yedinci Harika Hafta: Kategoriler Dünyası (37.Hafta)
 • Kırk Altıncı Harika Hafta: Zincirleme Olaylar Dünyası (46.Hafta)
 • Elli Beşinci Harika Hafta: Programlar Dünyası (55.Hafta)
 • Altmış Dördüncü Harika Hafta: İlkeler Dünyası (64.Hafta)
 • Yetmiş Beşinci Harika Hafta: Sistemler Dünyası (75.Hafta)

Büyüme Atakları Sırasında Ebeveynler Neler Yapabilir?

Bebeğinizi iyi gözlemleyerek ihtiyacı olanları karşılamalısınız. Bu daha fazla uyku, daha fazla kucak, daha fazla süt olabilir.

Büyüme ataklarının ilk gününde vücudunuz bebeğinizin süt ihtiyacını karşılamıyor gibi görünebilir. Ancak endişelenmeden emzirmeye devam ederseniz, vücudunuz kısa sürede bu duruma adapte olacaktır. Ayrıca daha fazla sıvı tüketerek ve dengeli beslenerek de süt üretiminizi arttırabilirsiniz.

Endişe etmek annelerin görevidir. Bebeğinizin başka bir sorunu olduğundan endişeleniyorsanız, bez sayısını ve kilo artışını kontrol edebilirsiniz, ateşini ölçebilirsiniz. Ancak yine de endişeleriniz devam ediyorsa, doktorunuzdan yardım alabilirsiniz.

Büyüme atakları sırasında anneye yardımcı olmak da çok önemlidir. Eşlerin birbirine destek olmaları, bu dönemin geçici olduğunu birbirlerine hatırlatmaları önemlidir. Annenin biraz da olsa dinlenebilmesi için babanın ya da bir akrabanın bebeğin bakımına yardımcı olması gerekir. Annelerin de bu dönemde yardım istemekten çekinmemeleri önemlidir. Unutmayın, bebeğinizden bir an bile olsa ayrı kalmak istemeseniz de, sizin dinlenmiş, sakin ve huzurlu olmanız bebeğinizi etkileyecektir. Ayrıca yorgunluğun süt üretimini azalttığı da bir gerçek.