FİRMA KAYIT
Geri Bildirim
Bebeklerde Eldiven Kullanımı
Bebeklerde Eldiven Kullanımı

Bebeklerde Eldiven Kullanımı

13590

Bebeklerde Eldiven Kullanımı :

Bebeklerde oldukça fazla eldiven kullanıldığını görüyorum. Eldiven bebeğin yüzünü tırnakları ile çizmemesi ve ısınması için uzun süre kullanılır. Oysa bebeklerin ilk tanıdığı, kullandığı ve çevresini algılayarak beyine en çok alıcı gönderen organ ellerdir.

Zaten insanoğlu için eller hayat boyu çok fazla önem taşır. Bebeklikte de bu daha fazladır. Ellerin beyin korteksinde önemini anlatmak için bir karikatür yapılmış. Vücudun bir bölgesinin kortekste kapladığı alan ne kadar büyükse bu bölge de karikatürde o kadar büyük çizilmiş. Gördüğünüz gibi eller, dudaklar ve dil vücudun diğer bölgelerine göre daha büyük çizilmiş, yani algı ve motor gelişimi için en önemli bölgeler bunlar diyebiliriz.

Şimdi bu bilgiye sahibiz, bebeklere eldiven takılması sizce doğrumu? Bence değil. Bebeklik döneminde eldiven kullanımı çevreyi algılaması ve motor gelişimini yavaşlatıyor. Bebekler mümkün oldukça kendilerine ve çevreye dokunarak büyümelidirler. Bu onların gelişmesi için çok önemli, özellikle anne-babaya dokunmaları veya onunla ilgilenen insanlara dokunmaları gerekir. O zaman sevgili anneler ne yapıyoruz? Eldivenleri sadece kışın dışarı çıkarken kullanıyoruz


Uzman Klinik Pedagog