FİRMA KAYIT
Bebeklerde Gaz Sancısı (Infantil Kolik) Nasıl Giderilir?
Bebeklerde Gaz Sancısı (Infantil Kolik) Nasıl Giderilir?

Bebeklerde Gaz Sancısı (Infantil Kolik) Nasıl Giderilir?

323

Gaz sancısı yani infantil kolik; bebeği olan anneleri ve babaları ilk 4-5 aylık sürede sıklıkla hastaneye başvuracak kadar endişelendiren durumlardan biridir.

Hastalarımın ailelerinden en sık duyduğum cümle ise ‘Ne yaparsam yapayım ağlamasını durduramıyorum.’ Genellikle ağlama nöbetleri 4-6. haftalarda başlar ve 3.-4. Aylara doğru azalır. Bu sancılar sırasında bebekte yüksek sesle ağlama, dizlerini karnına çekme, yüzünde kızarma gibi bulgular da olur.

Gaz sancısı olan bebekleri değerlendirirken bazı uyarıcı belirti ve bulgular ararız ateş, emmede azalma, kanlı-yağlı veya mukuslu dışkılama, ileri derecede karın şişliği, büyüme geriliği, ciltte döküntüler, anormal muayene bulguları. Eğer bunlar yoksa endişelenecek durum olmadığı bunun sadece gaz sancısı olduğu ve bebek büyüdükçe geçeceği bilinmelidir. Ama bu bulgular varsa mutlaka ileri araştırmalar yapılmalıdır.

Peki gaz sancısı olan bebekte neler yapmalıyız?

Bebeklerin beslenme sonrası mutlaka gazının çıkarılması gerekmektedir.

  • Probiyotik içeren damlaların kullanımı bazı bebeklerde semptomları azaltmaktadır.
  • Bebeğin karnına ve sırtına masaj yapılabilir, ayakların karnına doğru ilerletip çekip hareketler yapılabilir, bebeğin karnını dizlerinize yatırıp sırtına masaj yapabilirsiniz.
  • Ayrıca elektrikli süpürge, aspiratör ve saç kurutma makinası sesiyle gaz sancısı olan bebeklerin rahatladığı görülmüştür. Tarafımca yeğenlerimde denenmiştir etkili olduğu görüşmüştür.
  • Annenin diyetinde gaz yapan besinlerin çıkarılması yapılan çalışmalarda net olarak gaz sancısını azalttığı kanıtlanmamış olsa da bazı bebeklerde azalttığı görülmüştür.
  • Ayrıca aşırı ağlayan bebeklerde annenin kaygı düzeyinin fazla olduğu ve annenin kaygısının azaltılmasıyla bebeğin sakinleştirilebildiği de bazı çalışmalarda kanıtlanmıştır. 

Sağlıklı günler


Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı