FİRMA KAYIT
Geri Bildirim
Bebeklerde Kemik Gelişimi İçin Ne Kullanılmalı?
Bebeklerde Kemik Gelişimi İçin Ne Kullanılmalı?

Bebeklerde Kemik Gelişimi İçin Ne Kullanılmalı?

2189

Büyüyen bebekler için en önemli olay kemik gelişimidir. Kemik gelişimi bebeklerin doğumundan itibaren başlar ve devam eder.  Kemik gelişimi için en önemli vitamin D vitaminidir.

D vitamini eksikliğinde bebeklerde gelişme geriliği görülecektir. Bu eksiklikte bebeğin vücudunda ağrı da oluşabilir. Bebeklerinin gelişiminin az olduğunu gören anne babalar mutlaka çocuk doktoruna başvurmaları gerekir.

Yeni doğan ile 6 aya kadar olan bebeklerde D vitamini eksikliğine oldukça fazla görülmektedir. Anne sütünün içerisindeki D vitamini çoğunlukla yeni doğan bebeklere yetmemektedir. Bu sebeple takviye olarak D vitamini almak durumunda kalınabilir. D vitamininin çoğunu doktorlar bebeğin güneşten almasını tavsiye etmektedirler. Bu sebeple bebekler gün içerisinde bir süre gün ışığına çıkarılmalıdır.

Düzenli Beslenme

Düzenli beslenme D vitamini almak kadar önemlidir. Düzenli beslenmenin bebeklerin kemik gelişimlerine büyük bir yararı vardır. Bebeklerin kemik gelişimlerine ayrıca C ve A vitaminleri bulunan besinler de iyi gelmektedir.

Bebeklerin kemik gelişimi için vitaminli gıdalar ile besleyip, gün ışığından alacağı D vitamininden sonra bir süre hareket etmeleri kemik gelişimi açısından destekleyici olacaktır.