FİRMA KAYIT
Geri Bildirim
Bebeklerde Konak Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
Bebeklerde Konak Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Bebeklerde Konak Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

2610

Hassas ciltleri ve yetişkinliklere oranla koruma mekanizmaları zayıf olan bebeklere gerekli özeni göstersek de bazı dış etkenlere karşı savunmasız kalabiliyoruz. Bebeklerde görülen konak problemi de buna bir örnektir. Bebeklerde görülen konak problemini ve tedavi yöntemlerini şu şekildedir.

Konak Nedir?

Konak, yenidoğan bebeklerin kafa derisinde meydana gelen, genellikle yağlı sarı renkte olan pul pul görünümlü deri tabakasıdır. Halk arasında buna konak denmektedir. Genelde 1-3 aylık dönemde ortaya çıkan konak, saçlı deride görülse de bazı durumlarda yüzde, kaş, kulak ve alında da görülmektedir.

Bebeklerde Konak Oluşumunun Nedenleri

Bu konuda her ne kadar kesin bir yargıya olmasa da, en yaygın gerekçe anneden geçen hormonların bebeklerde bu şekilde bir etki oluşturduğudur. Bu hormonlar bebeğin cildinde yağ oluşumunu hızlandırarak konak tabakasının oluşmasına yol açmaktadır.

Bebeğimin Konak Olduğunu Nasıl Anlarım?  

  • Kalın yağlı ve pullu saç derisi,  
  • Saç dökülmeleri,  
  • Beyaz ve sarıya dönük ölü deriler,  
  • Kızarıklık,  
  • Kabuklar.

Bebeklerde Konak Tedavisi

Bebek Yağı Sürün

Bebeğinizin konaklı saç derisine yavaşça ve hafifçe ovarak yağ sürünüz. Etkilenen bölgeye şampuanla yıkamadan önce mineral yağı ya da bebek yağı sürmek pullu ve kızarmış deriyi yumuşatır. Yağı sürdükten sonra sıcak tutmak için bir bezle ya da giysiyle sarın ve 1 saat kadar bekleyin. Fakat yağı sakın saçı şampuanla yıkadıktan sonra sürmeyin çünkü şampuan saç derisine yapışıp durumu daha da kötüleştirebilir.

Vazelin

Bebeğinizin saç derisine vazelin sürüp bir gece bekleyin. Vazelin saç derisini yumuşatır ve pulların dökülmesine yardımcı olur. Sabah pulların dökülmesi için hafifçe sürtün daha sonra da saç derisini şampuanla yıkayın.

Yumuşak Fırça ile Derileri Dökün

Konaklı saç derisini yumuşak bir fırçayla çok hafifçe fırçalayın. Bu pullanmış derileri döker ve saç derisindeki kan sirkülasyonunu artırır. Fakat bu işlem ölü deri hücrelerinin cilde yapışmasını önlemek için saçı şampuanla yıkamadan önce yapılmalıdır.

Her Gün Saçlarını Yıkayın

Bebeğinizin konaklı saç derisini her gün nemli bebe şampuanıyla ya da hafif sabunla yıkayın. Saç derisindeki pullanma azaldıkça şampuanla yıkama işlemini haftada 2’ye kadar azaltabilirsiniz. Şampuanla yıkama günde sadece 1 kez yapılmalıdır. Daha fazla yıkamak saç derisinin kurumasına neden olarak durumu daha da kötüleştirebilir.

Sodyum Bikarbonat

Sodyum bikarbonatla hazırlanan hamurumsu madde saç derisine sürülerek 10 dakika beklenir. Daha sonra saç tekrar yıkanır. Bu işlem de derideki pulları dökmek için çok etkili bir tedavidir.

Ketokenazol Şampuanları

Ketokenazol şampuanları ve kremlerinin de konak tedavisinde çok etkili oldukları kanıtlanmıştır. Bilimsel araştırmalar bu mantar önleyici ilaçların deriden kana geçmediğini ortaya koymuştur.

Kaçınılması Gereken İşlemler:

  • Kafa derisindeki pulları elinizle kaldırmaya çalışmayın çünkü bu işlem saç derisinde enfeksiyona neden olur.
  • Yetişkinlerin kullandığı reçetesiz olarak satılan kepeğe karşı etkili şampuanları kullanmayın.
  • Reçetesiz steroidleri ve mantar önleyici kremleri doktorunuza danışmadan kullanmayın çünkü bunlardan bazıları bebeğinize zarar verebilir.
  • Salisilik asit içeren şampuanları kullanmayın. Bu asit deriden emilerek kana karışabilir ve bebeğinize zarar verebilir.

ANCAK UZUN BİR SÜRE GEÇMİYORSA

Her ne kadar geçici bir durum olsa da eğer bebeğinizdeki konak problemi uzun zamandır geçmiyor, ilerleme gösteriyor, kızarıklık ve yaraların şiddeti artıyorsa mutlaka uzman bir doktora danışmalısınız