Geri Bildirim
Etkili Zaman Yönetimi ve Motivasyon Kullanımı
Etkili Zaman Yönetimi ve Motivasyon Kullanımı

Etkili Zaman Yönetimi ve Motivasyon Kullanımı

232

Sınava hazırlanırken zamanı etkili bir biçimde yönetmek, öğrencilerin en çok zorlandığı durumların başında geliyor.Senin de bazen “Hiçbir şeye zamanım yetmiyor.” ya da “Gün bir anda bitiyor planladığım şeyleri yapamıyorum.” Dediğin olmuştur. Zaman yönetiminde temel düşünce, günün her küçük diliminin daha iyi planlamasının daha verimli hareket etmemizi sağlayacak olmasıdır. Sınavlara hazırlanırken zaman yönetimi iyi bir şekilde planlanırsa başarıya olan katkısı oldukça büyük olacaktır. Geleceğimize yön vermek için hedefler belirliyor bu hedeflerini yerine getirebilmek için farklı sorumluklar üstleniyoruz. Görevlerimizi yerine getirirken aynı zamanda sevdiğimiz aktiviteleri yerine getirmek, sevdiklerimize zaman ayırmak gibi kendimize ait yaşamsal faaliyetlerimiz var. Tüm bunları belli bir düzen içinde yapabilmek ve başarılı bir şekilde hedeflerimize ulaşabilmek için zaman yönetimine ihtiyaç duyarız. Sınava hazırlanırken zaman yönetimi doğru ve planlı olmalıdır. Bu süreçte neler yapmak gerekir birlikte inceleyelim.

 1. Hedef Belirleyin
 2. Odanızı Düzenleyin
 3. Düzenli Çalışın
 4. Mola Önemli.
 5. Ufak Değişiklikler Yapın
 6. Her İş İçin Süre Belirleyin.

HEDEF BELİRLEYİN;

Sınav hazırlık sürecinde en önemli unsur kendiniz için bir hedef belirlemektir. Unutmayın ne istediğinizi en iyi siz bilirsiniz. Kendinizde var olanı keşfetmek için kafa yormalı, gerekiyorsa bu konuda uzmanlardan ve sizi iyi tanıyan yakınlarınızdan destek almalısınız. Gelecekte kendinizi nerede görmek istiyorsunuz, kurduğunuz hangi hayal size daha gerçekçi geliyor, hangi mesleklere kendinizi yakın hissediyorsunuz. Kendinize sorduğunuz birçok benzer soru hedef belirlemede yardımcınız olur. Sınava hazırlanırken zaman yönetimi hedef belirlemekle başlar.

ODANIZI DÜZENLEYİN;

Çalışma alanınızın sizi rahat ettirecek şekilde hazırlanmış olması önemlidir. Ders masasında ihtiyacınız olan; kitap, defter, kalem, silgi gibi araç gereçler yer almalıdır. Araç gereçler kadar önemli olan diğer bir unsur aydınlatmadır. Aydınlatma her zaman konsantrasyonunuza destek olacak şekilde ayarlanmalıdır. Bir diğer unsurda oda ısısı ve havalandırmadır. Çalışma alanınızı belli bir ısıda ne çok sıcak ne de çok serin olacak şekilde ayarlamalısınız. Her gün havalandırmalı ve temiz bir ortamda çalışmaya özen göstermelisiniz. Tüm bunlara dikkat etmenizdeki en büyük etken sınava hazırlanırken zaman yönetimi yapmanız gerekecek ve düzenli bir çalışma alanı zamanınızdan çalınmasına müsaade etmeyecek.

DÜZENLİ ÇALIŞIN;

Her gün için belirlediğiniz bir çalışma programı olması gerekir. Uyanma saatiniz, çalışma saatleriniz ve uyuma saatiniz her gün için belli olmalıdır. Düzenli çalışma programı ile hedeflerinize daha hızlı adımlarla ilerlersiniz. Sınava hazırlanırken zaman yönetimi yapan her öğrenci öncelikle düzenli bir çalışma takvimine ihtiyaç duyacaktır. Hangi derslerin öncelikli olacağı, eksiklerinizin hangi derslerde daha fazla olduğu ile ilgilidir. Öncelikle başarı denemeleri çözerek, nerelerde eksikleriniz olduğunu tespit edebilirsiniz. Denemeler zaman yönetimini iyi yapmanıza ve eksiklerinizi kısa zamanda tespit etmenize olanak sunar. Planını uygularken önemli dediğin işlere öncelik vermeye, daha önemsiz dediğin işlerini araya serpiştirmeye özen gösterebilirsin. Aynı zamanda günün hangi saatlerinde daha verimli çalıştığını da ilk madde sayesinde az çok tespit edebildiysen, önemli işlerini o saatlere yerleştirebilirsiz.

MOLA ÖNEMLİ;

Dinlenmek, dinlenmeyi hesaba katmak hem etkili bir çalışma programının hem de etkili zaman yönetiminin anahtarlarından birisidir.Ara vermeden aynı tempo ile çalışmak motivasyonu zorlaştırır. Kendinizi yenilemek için az da olsa belli aralıklarla mola vermelisiniz. Her gün için hazırladığınız çalışma programında mola sürelerinize de çalışma süreleriniz kadar özen göstermelisiniz. Sınava hazırlanırken zaman yönetimi programında her gün için belli dersleri tekrar etmek gerekirken belli derslerden soru bankası çözmek ve aralara küçük molalar eklemek, rutin olmayan bir tempo oluşturacaktır. Dolayısıyla  ile etkili zaman yönetimi yapıp, verimli bir sonuç almış olacaksınız.

UFAK DEĞİŞİKLİKLER YAPIN;

Sınava hazırlanırken zaman yönetimi planlaması için normalde sahip olduğunuz bazı alışkanlıklarda değişiklikler yapmanız gerekir. Arkadaşlarınızla gün içinde yaptığınız uzun telefon görüşmelerini mola zamanlarında ve daha az süre ile yapmaya devam etmelisiniz. Dışarda içeceğiniz kahve veya yemek için daha az zaman ayırmalısınız. Televizyonda takip ettiğiniz dizi veya günlük film saatlerini haftada belli günlere ve belli sürelere göre yeniden düzenlemelisiniz. Aile sohbetlerine de yine aynı şekilde belli gün ve sürelerde katılım göstermelisiniz. Daha çok araştırmalı ve ilgi alanlarınıza göre daha çok okumalısınız. Her öğrenci farklıdır. Biri daha çabuk öğrenirken biri daha uzun sürede öğrenebilir. Biri daha çabuk yorulurken diğeri daha dayanıklı olabilir. Bu nedenle çalışma programını tamamen kendi temponuza ve olması gereken çalışma takvimine göre uyumlandırarak düzenlemelisiniz.

HER İŞ İÇİN SÜRE BELİRLEYİN;

Yapılacak her iş için bir süre belirlemeniz gerekir. Bu durum daha verimli çalışmanızı sağlar. Gün içinde neler yapmanız gerektiğini gözden geçirin ve öncelik sırası belirleyin. Acil olanları ilk sıraya alıp, acil olmayanları belli gün ve saatlere yerleştirin. Sınava hazırlanırken zaman yönetimi planında işinizi çok daha kolaylaştırmış olursunuz. Her işi için belli bir süre belirlemek ve süre tamamlandığında diğer aktiviteye geçmek motivasyonunuzun da yüksek olmasını sağlar.

MOTİVASYON TEKNİKLERİ;

 • Sınavda alanınızla ilgili olan, size daha fazla puan getirecek derslere az puan getireceklere oranla daha çok çalışabilirsiniz.
 • Boş zaman etkinliklerinizi öğrenmenize destek olacak konuları ekleyerek değerlendirebilir, öğrenmeye katkısı bulunmayacak faaliyetlere ayırdığınız süreyi kısabilirsiniz.
 • Sınav başarınıza destek olacak, motivasyonu yüksek, bilgi paylaşımı yapabileceğiniz arkadaşlarınızla ders başarınıza etkisi olmayacak arkadaşlarınızdan daha fazla zaman geçirebilirsiniz.
 • Gün içerisinde kendinizi ödüllendirmek ya da dinlenmek için ders çalışmak dışında sevdiğiniz şeylere zaman ayırabilirsiniz.
 • Zorlandığınız ya da yeni öğrendiğiniz konulara zamanınızın %80’inin ayırırken kolayca yapabildiğiniz dersler için %20’lik bir zaman ayırabilirsiniz

Sınava hazırlanırken zaman yönetimi ve motivasyon oldukça önemlidir.Başarı ilk olarak inanmakla başlar.Sonrasında zamanızımı doğru kullanıp kendimize hedef belirlemeliyiz.Ayrıca bu süreçte motivasyon oldukça önemlidir.


Psikolojik Danışman & Aile Danışmanı