Geri Bildirim
Gebelik Serüveninde Babalara Düşen Görevler
Gebelik Serüveninde Babalara Düşen Görevler

Gebelik Serüveninde Babalara Düşen Görevler

1424

Bu kısa gebelik yolculuğunuzda her fırsatta eşinizin yanında olun ve bunu ona hissettirin. Eşinizin en büyük destekçisinin siz olduğunu unutmayın. Eşinizin düzenli ve sağlıklı beslenmesi için onu teşvik edin. Bulantı kusmasının olduğu dönemlerde mümkün olduğunca mutfağa girmemesini sağlayın, yemekleri kısa bir süreliğine siz yapabilirsiniz mesela:) Eşinizin sağlıklı bir gebelik geçirmesi için destekçi olun, onunla birlikte egzersiz yapın, birlikte yürüyüşe çıkın, böylelikle eşinizi de motive etmiş olursunuz. 

Eşinizin yanında sigara içmeyin, alkol kullanmayın. Özellikle gebeliğin ilk aylarında eşiniz kendini çok yorgun hissedebilir, bunu anlayışla karşılayın, bu dönemde ev işlerinde eşinize biraz daha fazla yardım etmenizi öneririm.

Eşinizin gebelik boyunca ruh hali çok değişken olabilir, bir gün çok mutlu olurken başka bir gün çok mutsuz, gergin veya tükenmiş olabilir. Bu dönemde siz sabırlı olun, eşinize sık sık sarılın ve ona onu sevdiğinizi söyleyin, eşiniz bu duruma çok mutlu olur.

Doktor kontrollerinize birlikte gidin, doğum hakkında bilgiler edinin, böylelikle doğuma daha hazırlıklı olmuş olursunuz.

Vee doğum... Bu durumda yapacağınız en güzel şey sakin olmak, ne zaman nerede ne yapacağınızı bilmektir. Acil durumda nereye gideceğinizi, yanınıza neleri almanız gerektiğini bilin.
Doğum sonrasında eşinizi emzirme konusunda teşvik edin, emzirme sırasında eşinizin yanında olun, emzirdikten sonra bebeğinizin gazını siz çıkarın, bu arada eşinizde dinlenmiş olur.
Bebeğinizi hayatınızın bir parçası haline getirin, onunla birlikte uyuyun, ona ninniler, şarkılar söyleyin, onunla konuşun. Bu şekilde bebeğinizle olan bağınızın çok daha güçlü olmasını sağlamış olursunuz.


Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı