Geri Bildirim
Küçük Kalbimin İçindekiler
Küçük Kalbimin İçindekiler

Küçük Kalbimin İçindekiler

222
  • Yazar: Jo Witek & Christine Roussey
  • Yayınevi: Mikado Çocuk
  • Yaş Grubu: 3 yaş ve üzeri

Çocuğun duygularını fark etmesi, tanıması, anlamlandırması kendini tanıma yolunda atacağı en önemli adımlardan bir tanesi. Kendi duygularını olumlu ve olumsuz ayırt eden, onu bazen iyi hissettiren ve bazen iyi hissettirmeyen bu değişik hisler adına bu anlarda ne yapabileceği konusundaki fikir bulabilmesi için önemli bir aşama. Tanımalı ki böyle anlarda ne yapabilir farkına da varsın. İyi hissettiren duyguların kaynağı nedir? Bu duygu ile neler yapabilir? Kötü hissettiren duygunun kaynağı nedir? Kötü duygu geçene kadar ne yapmalıdır? Bu duyguları en iyi nasıl yönetebilecektir? Tüm bunlara etkili cevaplar bulabilmesi duyguları fark edip, anlamlandırmasından geçmektedir. Fark etsin, kendi iç dünyasına bir anlam versin ki diğer insanlara karşı da nazik ve anlayışlı bir birey olarak yetişebilsin. 

Tüm bunların ışığında duyguları ele alan kitaplar arasında "Küçük Kalbimin İçindekiler" kitabı duyguları basit ve sevimli, eğlenceli bir anlatım ile çocuklara sunarken, kitabın dizaynı ve resimlendirilmesiyle de çocukların estetik değer kazanmalarına katkı sunuyor. 

Kitabı okuduktan sonra çocuklarla sohbet edip, nasıl hissettikleri ve onların minik kalplerinde hangi duyguların var olduğu sorulabilir. Hemen ardından minik kalbimin içindekiler konulu bir resim çizimi ile duyguları belki renkler, belki şekillerle somutlaştırabilirsiniz. Hatta bu resmi yaparken Banu Kanıbelli'nin "Duygularımız" şarkısını dinlerseniz çok daha keyifli olacaktır. Alternatif olarak 3 yaş grubu için şarkıyı ayna karşısında veya elinize minik bir ayna alıp dinleyerek şarkı içerisinde geçen duyguların yüze yansıyan ifadelerinin dramasını yapabilirsiniz. Keyifli okumalar dilerim… 

"İnsan olmak böyle bir şey

Duygularımız bazen her şey

Onları anlatabiliriz, onları paylaşabiliriz

Belki o zaman kolay olur her şey."

| Banu Kanıbelli, Duygularımız 

Kitap Tanıtımından: "Bugün içindekileri göreyim diye açıyorum sonuna kadar kapılarını kalbimin. Duygularıma göre renk değiştiren bir hazine gibi benim kocaman kalbim."


Okul Öncesi Öğretmeni