FİRMA KAYIT
Geri Bildirim
Mutfak için doğru aydınlatma nasıl olmalı?
Mutfak için doğru aydınlatma nasıl olmalı?

Mutfak için doğru aydınlatma nasıl olmalı?

47

Mutfak aydınlatma planı yapıyorsanız sizler için adım adım nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatıyoruz.

Aydınlatma ile küçük bir mutfağı daha büyük gösterebilir, mimari bir hatayı gizleyebilir, zayıf doğal ışığı telafi edebilirsiniz. Yeter ki akıllı ve doğru ışık kaynaklarını seçin.

Harika bir mutfak aydınlatması sıradan bir mutfağı muhteşem hale getirme gücüne sahiptir. Artık mutfaklarımızı yemek yapmanın yanı sıra yemek yeme, rahatlama, arkadaşlarla vakit geçirme, hatta ofis olarak bile kullandığımız için bu alanda kullanacağımız aydınlatmalar da büyük önem taşıyor.

Eğer bu alanda aydınlatmaları akıllıca kullanırsanız kusurları da saklayabilirsiniz. Aydınlatma ile küçük bir mutfağı daha büyük gösterebilir, mimari bir hatayı gizleyebilir, zayıf doğal ışığı telafi edebilirsiniz.

MUTFAKTA AYDINLATMAYI PLANLAMAK İÇİN DOĞRU ZAMAN

Uzmanlar mutfakta aydınlatmayı planlamak için en doğru zamanın mutfağınızı yaptırırken olduğunu söylüyorlar. Mutfağınızı planlarken aydınlatmanızı da düşünürseniz daha doğru ve kolay çözümler yaratabilirsiniz.

Bu durumda ilk önce mutfak planınıza bakın. Plandaki alanlarda gerçekleşecek etkinlikleri düşünün. Yemek hazırlama, eviye üstü, tezgah gibi alanlar bölgesel aydınlatma isterken, yemek yeme alanında genel aydınlatma kullanmanız gerekir.

Aydınlatma planınızı yaparken mevcut aydınlatma türlerini araştırın, mutfağın boyut ve düzenini, aldığı doğal ışık miktarını göz önünde bulundurun.

AYDINLATMAYI NASIL KONTROL EDEBİLİRSİNİZ?

Basit açma/kapama düğmelerinin yanı sıra, dimmerlı anahtarlar kullanabilirsiniz. Böylece ışık kaynağına giden gücü azaltıp artırarak istediğiniz zaman güçlü, istediğiniz zaman yumuşak bir ortam yaratabilirsiniz. Akıllı ışık sistemleri kullanarak mutfağınızın ışığını akıllı telefon ve tablet üzerinden de kontrol edebilirsiniz

MÜKEMMEL UYUM İÇİN

Mutfak için doğru aydınlatma seçeneklerinde, mağazalarını dolaşıp nerede hangi ürünü kullanabileceğinize bakın. Örneğin eğer İstanbul’daysanız aydınlatma mağazalarının çoğunlukta olduğu Şişhane, Libadiye gibi semtlere gidip farklı seçeneklere göz atabilirsiniz.

Mutfak aydınlatmalarınızda iyi bir kurulum sağlamak için mutlaka iyi bir elektrik teknisyeniyle çalışın. Mutfağınızı yaptırdığınız firma da aydınlatma konusunda size destek olabilir.

AYDINLATMA TÜRLERİ

Bölgesel aydınlatma:

Bölgesel aydınlatma tezgah, ocak ve lavabo gibi ana çalışma alanlarını hedefler. Ocağın, lavabonun ya da tezgahın hemen üzerinden aydınlatmanız gerekir. Eğer üzerlerinde dolap varsa alt kısmına spot aydınlatmalar yerleştirebilirsiniz.

Ancak aydınlatmaları mümkün olduğunca dolabın ön kenarına yakın yerleştirin, çünkü aksi takdirde yalnızca tezgahın arka kısmını aydınlatırsınız. Bölgesel aydınlatmada minik floresanlar, LED aydınlatmalar, şerit aydınlatmalar, yönlendirmeli ya da gömme spotları tercih edebilirsiniz.

Ortam aydınlatması:

Daha geniş bir ortam aydınlatması için ilk başta mutfağınıza ne kadar doğal ışık girdiğine ve pencere sayısına bakın. Mutfağınız çok işlevli ve büyük ise ışığı ayarlanabilir duvar lambaları ve hareket ettirilebilir spotlar tercih edebilirsiniz. Masa üzerinde ise alçalıp yükselen aydınlatmalar ile hoş bir ambiyans yaratabilirsiniz.

Genel aydınlatma:

Mutfak için doğru aydınlatma seçeneklerinden biri de sarkıtlar. Yemek masasının üzerindeki bir dizi sarkıt aydınlatma ya da tek bir büyük sarkıt bu alanın, mutfağın çalışma alanlarından farklılaşmasına yardımcı olacaktır.