Geri Bildirim
Sağlıklı Tuvalet Alışkanlığı Kazandırma Eğitimi
Sağlıklı Tuvalet Alışkanlığı Kazandırma Eğitimi

Sağlıklı Tuvalet Alışkanlığı Kazandırma Eğitimi

182

Merhaba sevgili anneler bir çoğunuzun bu yazı dizisini beklediğini biliyorum. Her gün adım adım paylaşım yapacağım.

Sağlıklı tuvalet alışkanlığı kazandırma konusu sadece tuvalet eğitimi değildir. Bu süreçte tekrarlayan hatalar yapılması sonucu çocuğunuzun cinsel gelişimi de olumsuz etkilenecektir. 

Çocuğuma sağlıklı tuvalet alışkanlığı kazandırma adına ne zaman eğitime başlamalıyım?

Bu konuda belli bir kriter elbette var ancak her çocuğun birbirinden farklı gelişim gösterdiğini düşünürsek 18 ay, 24 ay gibi süreler vermek aslında çokta doğru değildir.

En geç 3 yaşını doldurmuş çocuk sağlıklı tuvalet alışkanlığı kazandırma eğitimini çok rahat artık tamamlamış olmalı diyebiliriz. Ancak bir sonraki yazılarda paylaşacaklarım tamamsa hazır olduğu anlamına gelir. 3 yaşı 1-2 ay geçse de elbette büyük bir sorun teşkil etmez.

Paylaşacağım süreler ve yöntemler her çocuk için geçerli olmayabilir. Her çocuğun gelişimi birbirinden farklı olduğunu unutmayalım. Her yöntemin de çocuğunuza uyacağını düşünmeyelim. Ama siz anneler çocuğunuza uyacak en iyi yöntemi bulabilirsiniz.

Peki Çocuğunuzun Sağlıklı Tuvalet Alışkanlığı Kazandırma Eğitimine Hazır Olduğunu Nasıl Anlayacaksınız?

Çocuğunuz hazır olduğuna dair sinyalleri size verecektir. Burada 3 ana kriter bulunuyor;

1-Çocuğun psikolojik gelişimi: Genel olarak mutlu ve keyifli olduğu bir dönemde bu eğitimi vermeniz daha sağlıklı olacaktır. Bazı atak dönemleri var; 2 yaş sendromu gibi, inatlaşmaların arttığı dönemler gibi, ben yapacağım diye tutturdukları dönemlerde böyle bir sürece girmemeniz daha sağlıklı olacaktrır. 

2-Gelişimsel olgunluğu; Çocuğunuzun kendi kendini ifade etme becerisi kazanmış olması gerekiyor. Kaka var, çiş var diyebilmesi ya da konuşma henüz başlamadıysa kaka, çiş varsa göstererek kendini ifade edebilme becerisinin olması.

3-Fiziksel olgunluk: Çocuğunuzun çişini yada kakasını tuvalete oturuncaya kadar tutabiliyor olması. Yani mesane kaslarının yeterli olgunluğa gelmiş olması.

Erken dönemde bir tuvalet eğitimi vermeye çalışırsanız; yaz geldi aradan çıkartayım, komşum başladı ben de başlayayım, abisi-ablasıyla beraber bu eğitimi vereyim, hazır pandemi döneminde evdeyim şeklinde düşünürseniz çocuğunuz hazır değil ise (Yukarıda saydığım gelişimsel olgunluklar tamam değil ise) ne yaparsanız yapın, ne kadar doğru ilerlerseniz ilerleyin çocuğunuza sağlıklı bir tuvalet alışkanlığı kazandırmanız mümkün olmaz.


Çocuk Gelişimci & Uyku Danışmanı