FİRMA KAYIT
Şizoid Kişilik Bozukluğu Nasıl Anlaşılır? Özellikleri Nelerdir?
Şizoid Kişilik Bozukluğu Nasıl Anlaşılır? Özellikleri Nelerdir?

Şizoid Kişilik Bozukluğu Nasıl Anlaşılır? Özellikleri Nelerdir?

118

Bu tip kişiler asosyal, içe dönük, yalnız, soğuk, mesafeli kişilerdir. Yakın ilişkileri sevmez ve zahmetli bulurlar. Evde bulundukları vakitlerde odalarına kapanır, misafirlerin yanına çıkmazlar. Okulda, iş yerinde arkadaşları yoktur. Meslek olarak insanlarla değil de fikirlerle, rakamlarla uğraşacakları işler bulurlar. Bu alanlarda çok iyi olduklarından değil de insanlardan uzak olmak için bu tip meslekler seçerler. Çoğu kendi halinden memnundur ve kendini sadece çekingen bulur.

Şizoid Kişilik Bozukluğu

Şizoid kişiler, insanlardan uzak durdukları, istatistiklere veya klinik çalışmalara katılmak istemedikleri ve durumlarından şikayetçi olup kliniklere gitmedikleri için, bu hastalığın sıklığı tam olarak bilinmemektedir. Öne sürülen sıklık genel toplumun % 7,5’inin etkilendiği yönündedir. Erkeklerde iki kat daha fazla görülür. Genç erişkinlikte başlar.

Görülme Sebepleri

Görülme nedenleri arasında erken çocukluk evresinde sevgisiz ve ilgisiz yetişme tarzı sonucu ilerideki hayatında ikili ilişkileri gereksiz bulması ve çekingen, içe dönük bir çocuğun uzak, soğuk ebeveynlerin alakasız, ilgisiz ve sevgisiz tutumlarına maruz kalması yatar. Genetik olarak bir yatkınlık kanıtlanmamıştır.

Belirtileri Nelerdir?

Şizoid kişilik bozukluğu tanısı koyulabilmesi için kişinin aşağıdaki kriterlerden en az 4′ünü karşılıyor olması gereklidir.

1- Ailesi dışında arkadaşları yoktur.

2-Başkalarının kendisi hakkındaki düşüncelerine, övgülerine, eleştirilerine karşı duyarsızdır.

3-Duygusal anlamda bir kısıtlılık vardır. Tek düze duygulanım gösterirler. Hiç bir şeye çok sevinmez veya çok üzülmezler. Güçlü duygular beslemezler. İlgisiz gibidirler. Yüz ifadeleri donuktur ve göz temasından kaçınırlar.

4-Etkinliklere katılmazlar ama olur da başkalarının ısrarları ile bazı etkinliklere katılsalar bile ya hiç keyif almazlar ya da çok minimal keyif alırlar. Rekabet içeren işlerden uzak dururlar, tutkuları yoktur.

5- Başka birileri ile cinsel ilişki yaşamak isteseler bile bu istek çok kuvvetsizdir. Bu cinsel isteksizlikten ziyade o noktaya varana kadar gereken ikili ilişkiler çok zahmetli ve zevksiz gelir. Genelde evlenmezler.

6- Eğer etkinlikte bulunmayı seçerlerse sıklıkla tek bir etkinlikte bulunurlar. Bu etkinlikler de sosyal ilişkilerden uzak etkinlikler olur.

7- Aile içindedirler ama ailenin bir parçası değildirler. Aile ilişkileri de tıpkı sosyal ilişkileri gibi kopuk ve eksiktir. Evde geçirdikleri zamanı genelde odalarında tek başına harcarlar.

Tedavi süreci

Tedavisi psikoterapidir. Kendiliğinden terapiste başvuru yapmazlar. Konuşmak ve iletişim kurmak ilk başlarda zordur ama zamanla güven duydukça kendilerini anlatmaya başlarlar. Tedavide amaç hastanın anlamlı yakın ilişkiler kurmasıdır. Grup terapisine katılabilirler ama diğer üyelerin sevgisini ve güvenini kazanana kadar sessizdirler. Duygu durum bozukluğu gelişirse ilaçla tedavi başlanabilir.

 


Psikolog