Geri Bildirim
TELAFİ: İkincil Kişilik
TELAFİ: İkincil Kişilik

TELAFİ: İkincil Kişilik

1085

Danışma sürecinde en büyük ilerleyiş problem durumunun kökenini anlamaktır. “Neden bu kadar kişi böyle değil de, ben böyleyim?” ; “Neden farklı bir şekilde değil de böyle davranıyorum? Bu davranışın bir anlamı olabilir mi? 

Yoğun duygudurumları içerisine girdiğimizde duyguları ifade edişimiz, o duyguları yaşayışımız ikincil kişiliklerimizle ilgilidir. Yani bizi yetiştiren, büyüten anne ve babamızın kendi kişilikleri (kendi davranışlarıyla bize öğrettikleri ve genetik olarak geçen mizaç durumu) 

Örneğin, öfkesini genel anlamda şiddetli bir şekilde dile getiren bireyler köken ailesi içinde yaşanan problemlerin çözümü için şiddeti kullanıyor olabilir. Yaşadığınız yoğun özgüvensizlik, size başta aileniz olmak üzere çevreniz tarafından “öğretilmiş” olabilir. Yada diğer bir şekilde anne ve babanızın geçmiş yaşantılarındaki bu duygudurumları genetik olarak içinizde taşıyarak bu duruma yatkın hale gelmiş olabilirsiniz. 

Özellikle çiftlerle çalışırken, erkeklerin genel anlamda annesinin ; kadınların ise babalarının özelliklerine benzer kişilerle birlikte olduğunu fark ettim. Ve aynı şekilde, bireylerin karşısındaki kişide değiştirmesini beklediği özellikler o kişilerin kendi anne ve babasındaki olumsuz özellikler ile birebir uyuşuyor. 

Bu yüzden şimdi elinize bir kağıt alın; anne ve babanız ile ilgili olumlu olumsuz özellikleri yazın. Hangileri sizinle uyumlu? Onları devam mı ettiriyorsunuz?


Psikolojik Danışman