Geri Bildirim
Yeni Doğan Bebeklere Banyo Ne Zaman ve Nasıl Yaptırılır?
Yeni Doğan Bebeklere Banyo Ne Zaman ve Nasıl Yaptırılır?

Yeni Doğan Bebeklere Banyo Ne Zaman ve Nasıl Yaptırılır?

859

Uzmanlar göbek bağı düştükten sonra küvet banyosu yaptırılması gerektiğini söylüyor.

Yenidoğan bebekler vücutlarının üst derisinde bulunan koruyucu tabaka ile doğarlar. Bu koruyucu tabaka bir süre sonra derisinden emilerek ve bebeği hastalıklara karşı koruyacaktır. Bu durumdan dolayı bebekler doğduktan hemen sonra yıkanmamalıdır. İlk banyo, 3-4 gün sonrasında yapılabilir. Bu süre içerisinde yumuşak, nemli bir bezle bastırmadan cilde zarar vermeden temizlenebilir. ilk bir ay içerisinde bebeği haftada bir gün yıkamak kış ayları için yeterlidir, yaz ayları için gün aşırı veya sıcaklık durumuna göre her gün yıkanabilir.

Emzirdikten hemen sonra yıkamayın.

Bebekleri belli sürelerde yıkamak onları mikroplardan uzak tutar ve temiz kalırlar. Yaz aylarında her gün yıkanan bebekler pişik olmaz. Bebeğinizi emzirdikten hemen sonra yıkamayın. Karnına baskı yapacağımızdan ve hareket ettireceğimizden dolayı kusma durumu olabilir. Banyo ayrıca huzursuz bebeklere de iyi gelmektedir, sakinleştirir, rahatlamasına ve gevşemesine yardımcı olur.

Yenidoğan bebeği yıkamak ilk zamanlar zor gelebilir. Yanınızda tecrübeli biri varsa, bebeğin ilk temizliğini ve banyosunu birlikte yapmanız size tecrübe ve güven kazandıracaktır. Sağlıklı bir bebeğin temizliğe ihtiyacı vardır.

Göbek bağı düştükten sonra küvet banyosu yaptırın.

Başlangıçta birkaç gün arayla yaptırdığınız banyo, bebeğinizin suya yavaş yavaş alışmasını sağlar. Bebeğinizin göbek bağı düştükten sonra küvet banyosunu yaptırabilirsiniz. Bebeğinizi canını acıtmadan, onunla konuşarak, suyun sıcaklığını iyi ayarlayarak banyo yaptırmayı başarabilirseniz, bu olay hem sizin için hem de bebeğiniz için oldukça keyifli bir hal alacaktır. Çoğu bebek suyu sever fakat bazıları bizlerin yaptığı hatalar yüzünden suyun içine girdiğinde tedirgin olup ağlayabilir.

Banyo yaptırırken dikkat edilmesi gerekli kurallar:

  • Yeni doğan bebekler küçük bir küvette veya leğende yıkanmalıdır.
  • Banyo yaptıracağınız yerin sıcaklığı 23-25 derece arasında olmalıdır.
  • Banyoyu ısıtmanız mümkün değilse, taşınabilir küvette ve bebeğinizi odada yıkayabilirsiniz.
  • Bebeğinizi yıkamaya başlamadan önce küvetine ya da leğenine su doldurup, suyun sıcaklığını dirseğinizle kontrol edin. Dirseğinizin dayandığı sıcaklık bebeğiniz için de uygundur (37 derece).
  • Bebeğinizi yıkarken onunla konuşun, gülümseyin. Banyoyu sevip sevmemesi size bağlıdır. Kollarını ve bacaklarını çırpmasına izin verin. Ağzına ve burnuna su kaçırmamaya özen gösterin.
  • Bebeğinizi banyoda çok uzun süre tutmayın. Küçük bebekler vücut ısılarını ayarlayamadıkları için hemen üşütebilirler. 3 ile 5 dakika arasında bebeğinizi banyodan çıkarmaya dikkat edin.
  • Bebeği huylandırmamak için önce vücudu, sonra başı yıkanabilir.
  • İlk haftalarda bebekler derilerindeki doğal yağa ihtiyaç duydukları için vücutlarını yıkarken sabun kullanmayın. Yaklaşık 1 ay sonra sabun kullanmaya başlayabilirsiniz.
  • Sık banyo yapmak bebeğin iklim şartlarına uyum sağlamasını kolaylaştırır. Seyrek banyo yapan çocuklar, daha fazla terleyip, daha sık hasta olurlar.

Trendyol Bebek Banyo Ürünlerini İncele