FİRMA KAYIT
Geri Bildirim
Yeni Doğan Bebeklere Nüfus Cüzdanı Nasıl Çıkarılır ?
Yeni Doğan Bebeklere Nüfus Cüzdanı Nasıl Çıkarılır ?

Yeni Doğan Bebeklere Nüfus Cüzdanı Nasıl Çıkarılır ?

3821

Yenidoğan bebeğiniz için hastaneden veya sağlık kuruluşundan almış olduğunuz doğum raporu ile beraber herhangi bir nüfus müdürlüğüne anne ve babadan biri nüfus cüzdanı (kimlikle ) beraber başvurarak nüfus cüzdanı ( kimlik ) çıkarabilir. Bebek hastanede doğmadıysa anne veya babanın beyanına esas olarak nüfus kayıtlarına işlenir ve nüfus cüzdanı çıkarılır.

Yeni doğan bebeğin kimliğini kimler çıkarabilir ?

Yenidoğan bebeğin kimliğini anne ve babadan birisi nüfus cüzdanı ile beraber herhangi bir nüfus müdürlüğüne başvurarak çıkarabilir. Veli, vasi, kayyım, bunların bulunmaması halinde, çocuğun büyük ana, büyük baba veya ergin kardeşleri ya da çocuğu yanında bulunduranlar tarafından, doğumu gösteren resmî belgeye dayanarak yapılabileceği gibi sözlü beyana dayalı olarak da yapılabilir.

Yeni doğan bebeğe nüfus cüzdanı çıkarma ücreti ne kadar ?

Süresi içinde (30 gün ) müracatta bulunanlarda yenidoğan bebekler için nüfus cüzdanı ( kimlik ücreti ) alınmamaktadır.

Yeni doğan bebeğe nüfus cüzdanı geç çıkarma ücreti ne kadar ?

30 gün içinde nüfus müdürlüğüne başvurarak bebeğinin kimliğini çıkarmayanlara 16 TL kimlik ücreti alınmaktadır.Süresi içinde başvuranlardan herhangi ücret alınmamaktadır.

Yeni doğan bebek kimlik çıkarma randevu

Nüfus müdürlüğü ile ilgili iş ve işlemleriniz hakkında bilgi almak için ve işlemleriniz için randevu almak için 199 numaralı çağrı merkezini arayabilirsiniz.