Geri Bildirim
Yenidoğan Bebekler İçin İhtiyaç Listesi
Yenidoğan Bebekler İçin İhtiyaç Listesi

Yenidoğan Bebekler İçin İhtiyaç Listesi

1435

İlk kez anne-baba oluyorsanız bebeğiniz için gerekli malzemeleri bir araya getirmek göz korkutucu olabilir. Bu dönemde fazlasıyla tavsiyeye ihtiyacınız olacaktır.

Aşağıda verdiğimiz liste alacağınız bebek malzemeleri için ilk başvuru kaynağınız olacaktır.

YENİ BEBEĞİNİZ İÇİN EŞYALAR

BEŞİK

Bebeğiniz büyüdükçe bir beşiğe ihtiyaç duyacaktır. İşte doğru beşiği seçmek için bazı öneriler:

  • Beşiğin tırabzan aralıklarının 6-7 cm'den az olmasına ve hiçbirinin eksik veya kırık olmamasına dikkat edin.
  • Yatağın sert ve çerçeveye iyice oturmuş olması da önemlidir (yatak ve tahtalar arasına iki parmaktan fazlası sığmamalı).

BEBEK MONİTÖRÜ (BEBEFON)

Bu monitörler fiyat ve çeşitlilik olarak değişiklik gösterir. Birçok anne, uyuyan bebeğini kontrol edebilmek için videolu bir monitörü tercih etmektedir.

OTO ARAÇ KOLTUĞU

Yeni doğan bebekler ve daha küçük bebekler için özel tasarlanmış bir bebek koltuğu veya küçük bebekler için olan ve daha sonra daha büyük bir bebeğin kullanımı için dönüştürülebilen bir koltuk alabilirsiniz.

ALT DEĞİŞTİRME MASASI

Masayı pencere ve kaloriferlerden özellikle uzak tutun. Emniyet kayışlarını kullanın. Yeterli sayıda bez ve ıslak mendil gibi alt değiştirme eşyalarının kolayca ulaşabileceğiniz bir yerde olduğundan emin olun.

BEZ ( BAKIM ) ÇANTASI

Bebeğinizle dışarı çıkarken biraz pratiğe ihtiyaç olacaktır. Gerekli malzemelerle dolu bir bez çantası, işinizi hızlandıracaktır.

KANGURU

Kanguru bebeğinizi göğsünüze daha yakın olarak taşımanıza ve onunla yakın temasta kalırken de işlerinizi halledebilmenize izin verir. Bebeğinizin başı için iyi bir destek sağlamasına dikkat edin.

BEBEK ARABASI

Arkaya yatan bebek modelinden daha büyük bebeklere uygun dik konuma getirilebilecek bir bebek arabası tercih edin. Geniş bir alt kısım, sıkıca kilitlenen mekanizma ve bebeğinizin emniyeti için gereken kayışlar olmazsa olmaz özellikler arasındadır.

BİBERON MU? EMZİRME Mİ?

İster emzirmeyi, ister mamayı tercih edin, Baba ile beslenme saatlerini paylaşmak için elinizin altında bir kaç biberon bulunmalıdır. Yeni doğan bebekler genellikle yaklaşık 113 gramlık, daha büyük bebekler ise 126 gramlık biberonlar kullanır.

ANA KUCAĞI

Bir işle meşgulken bebeğinizi oturtabileceğiniz güvenli bir yer olması önemlidir. Bebeğinizin içinde olduğu dolu bir bebek koltuğunu asla yüksek bir yerde tutmayın.

BEBEK SALINCAĞI

Güvenli, tanınmış bir markanın salıncağını satın almayı, kurulum talimatlarını dikkatle uygulamayı ve her zaman emniyet kayışlarını bağlamayı unutmayın.

BEBEK KÜVETİ

Bebeğinizi göbek bağı düştükten sonra yaz günleri her gün kış günleri ise gün aşırı yıkayabilirsiniz. Küçük bir plastik küvet gerekli eşyaları koyabileceğiniz güvenli bir yüzeye ihtiyacınız olacaktır.

TERMOMETRE

Dijital termometreler, okunması en kolay ancak daha pahalı olanlardır. Bebeğiniz 3 aylık olduktan sonra kulak termometresi kullanabilirsiniz.

Her anne-baba ve bebeğin farklı olduğunu unutmayın. Size en uygun olan malzemeleri seçmek için acele etmeyin.