FİRMA KAYIT
Geri Bildirim
Yenidoğan Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Geçer?
Yenidoğan Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Geçer?

Yenidoğan Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Geçer?

1939

Yenidoğan bebeklerde en sık gördüğümüz davranış, hıçkırık ve hapşurmadır.

Hıçkırık Anne Karnında Başlar

Bebekler anne karnındayken amnion sıvısını yutarlar. Hıçkırık, bu amnion sıvısını yuttuklarında karın ve göğüs bölmesini oluşturan diaframın istemsiz bir şekilde tekrarlamaları sonucunda oluşan bir durumdur. Hamilelik sırasında annelerin karın içerisinde ara ara hissettikleri titreşimler işte bu hıçkırıklardır. Yenidoğan döneminde de devam eden bebeklerde hıçkırık, zamanla azalarak geçmektedir.

 Bebeklerde Hıçkırık Nedir?

Yenidoğan bebeklerde hıçkırık, anne babaları zaman zaman endişeye düşürür. Merak etmeyin endişelenecek bir durum yok. Aslında bu durum bebeklerin gayet sağlıklı bir gelişim sürecinde olduğunu gösteren bir işarettir. Özellikle de sindirim sistemini çalıştıran organların işleyişlerini düzgün bir şekilde yerine getirdiğinin göstergesidir. Halk arasında da hıçkırdığı zaman söylenen” içi genişliyor” sözü de bir bakıma doğrudur. Çünkü anne karnında da bebeğin 4. ayından itibaren başlayan hıçkırık, ilk solunum hareketidir ve doğduktan sonra hıçkırması kalp ve akciğerlerin de gelişmesine yardımcı olur.

Yenidoğan Bebeklerde Hıçkırık Ne Zaman Olur?

Hıçkırık yenidoğan bebeklerde, sıklıkla emzirme sonrasında yaşanır. Emzirmeyle birlikte alınan anne sütünün sindirilmeye başladığını ve diyaframda bulunan sinirlerin uyarıldığını gösterir ve sonucunda bebekte refleks olarak hıçkırığın görülür. Bazen de bebeğin gazının iyi çıkmadığında, ani sıcaklık değişikliklerinde, hava yutması sonrası veya herhangi bir nedenle heyecanlandığında hıçkırık olabilir. Hıçkırık, yenidoğan döneminde başlar genellikle bir yaşına kadar azalarak devam eder.

Yenidoğan Bebeklerde Hıçkırık Sebepleri

Bebeklerde hıçkırığın birinci sebebi yeterince doymuş ve sindirmeye başlamış olmasıdır. Yenidoğan bebek hıçkırığının diğer bir nedeni de bebeğin midesinin büyüdüğünün bir göstergesidir. Sindirimle birlikte yenidoğan bebeğin kalp ve akciğer gelişimine işaret eder.

Yenidoğan Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Geçer?

Yenidoğan bebeklerin hıçkırmalarının doğal olduğunu biliyoruz artık. Bebeklerde hıçkırma ile karşılaştığımız zaman yapmamız gerekenler oldukça basit.

  • Bebeğin hıçkırması uzun süre devam ediyorsa annenin bebeğini emzirmesi ile birlikte hıçkırık geçecektir. Hıçkırma emzirme ile geçmedi ise biraz dik oturarak sırtını ovabilirsiniz.
  • Bebeğin hıçkırığının geçmesi için anne sütü dışında bir şey verilmesi yenidoğan bebeğin sağlığı için uygun değildir.
  • Doğru emzirme yöntemi hıçkırığı önleyecektir. Yani annenin memesinin doğru şekilde bebeğe verilmesi ve bebeğin dudağının adeta bir vantuz şeklinde anne memesine tutunması olası hava alma durumunu engelleyerek hıçkırığın önüne geçecektir.
  • Emzirme dışında kaşık ile bir miktar anne sütü verilerek bebeğin yutkunması sağlanarak hıçkırık giderilebilir.
  • Emzirme sonrasında mutlaka gazını çıkartmaya çalışmak ve bebeği rahatlatmak olası hıçkırığı önler.
  • Bebeğin biraz büyümesinin ardından hızlı yemek yeme sonucu oluşan hıçkırıklarda ise bebeği biraz dik tutarak sırtını sıvazlamak yeterli olacaktır.
  • Bebeğin hıçkırığı emzirme ile geçmiyorsa ortam değiştirme yarar sağlayabilir. Soğuk ortam hıçkırığı artırabilir. Bu nedenle bebeğin hıçkırığı başladığında ortam eğer soğuk ise sıcak bir ortama geçmeniz bebeği rahatlatacaktır.
  • Uzun süren yenidoğan hıçkırığı sonucunda bebekler sinirlenebilir ve huysuzlanabilir. Böyle bir durumda yine anne sütü ile bebeği sakinleştirmek, yumuşak hareketlerle masaj yapmak veya dikkatini başka noktalara çekebilmek bebeği rahatlatacaktır.
  • Yenidoğan bebeklerde hıçkırık doğaldır ve zararsızdır. Bunu geçirmek için ilaç kullanmak doğru değildir. Fakat hıçkırıklar sürekli ve sık aralıklarla oluyor ise çocuk hekiminize danışabilir, öneri isteyebilirsiniz.

Hıçkıran Yenidoğan Bebeğe Su Ve Limon Suyu Verilmez

Bebeklerde hıçkırığı geçirmek için halk arasında su verme veya limonlu su içirme gibi yöntemler uygulanmaktadır. Fakat bu yöntemler henüz yenidoğan döneminde olan bebeklerin sağlığı açısından olumsuzluklar yaratabilir. Çünkü limonun ph değeri bebek için uygun değildir. Mide rahatsızlıklarına ve kusmalara neden olabilir.