FİRMA KAYIT
Aile Yapınız Sağlıklı Mı?
Aile Yapınız Sağlıklı Mı?

Aile Yapınız Sağlıklı Mı?

196

Meslek hayatımda aileye ve çocuklara yararlı olabilmek için o aileyi iyi tanımak gerektiğine inanıyorum. Hatta benim için gelen ailedeki anne ve babanın kendi anne ve babası ile olan ilişkisinin düzeyi ve kalitesi bile çok önemlidir. Çünkü bazen kendi ailemiz ile elde edemediğimiz ya da çözemediğimiz sorunları çocuklarımıza atfederek çözmeye çalışırız.

Aslında kadın – erkek, karı- koca ya da anne- baba rolünü herkes kendi anne babasından öğreniyor. Yani kendi aile modeli ne ise, sağlıklı olanın o olduğunu düşünüyor.

Sağlıklı aile modeli de sağlıklı bir iletişimden geçiyor. Çiftlerin gerek evlilik öncesi, gerekse evlilik sonrası yaşadıkları problemleri göz önüne aldığımızda aslında birçok sorunun sağlıklı bir iletişim ile çözümlenebildiğini görüyoruz.  Her ne kadar çiftlerin terapiye başvurduklarında sorunlarının çözülebileceğine olan inançları düşük olsa da seansların sonunda “ Keşke daha önce gelseydik” veya “ keşke sorunumuzun gerçek kaynağını daha önce fark edebilseydik ” dediklerini çok duyuyoruz.

Gelin birlikte aile yapınızın sağlıklı olup olmadığına bakalım; eğer bu şıklardan bazılarına olumsuz yanıt veriyorsanız, en yakın zamanda bunları fark etmeli ve değiştirmelisiniz.

Aile Yapınız Sağlıklı mı?

  • Düşünce ve duygularınızı özgürce paylaşabiliyor musunuz?
  • Aile içinde bireysel farklılıklarınızı kabul ediyor, saygı duyuyor musunuz?
  • Birbirinizle ilgileniyor, sevginizi gösteriyor musunuz?
  • Günlük yaşantınızda birbirinizle şakalaşıyor, espri yapabiliyor musunuz?
  • Birbirinizi takdir ediyor , günde en az üç defa olumlu cümleler kuruyor musunuz?
  • Yaşadığınız iyi veya kötü olayları birbirinizle paylaşıyor, korkmadan , çekinmeden anlatabiliyor musunuz?
  • Haftanın bir günü bile olsa, düzenli bir şekilde bütün aile bireyleri ortak vakit geçiriyor musunuz?


Uzman Psikolog / Aile Danışmanı