Geri Bildirim
Aile Yemeklerinin Çocuklar Üzerinde Etkileri
Aile Yemeklerinin Çocuklar Üzerinde Etkileri

Aile Yemeklerinin Çocuklar Üzerinde Etkileri

151

Çocuklar okuldan, ebeveynler ise işten döndüklerinde kimi zaman ortak saat diliminde bir masanın etrafında hep beraber yemek yiyebilmek kolay olmayabilir.

Fakat düzenli olarak birlikte yemek yenilen aile yemekleri, çocukların fiziksel sağlıklarını, psikolojik gelişimlerini ve sosyal becerilerini olumlu yönde etkiliyor.

Bunun yanı sıra, ailesi ile birlikte düzenli olarak akşam yemeği yiyen çocukların, bunu yapamayan çocuklara kıyasla özdenetim becerilerinde gelişmeler olduğu yapılan uzun süreli araştırmalar ile desteklenmektedir. Ailenin yemek masasında toplanması ve birlikte zaman geçirmesi, çocukların sosyal hayata uyum sağlamayı öğrenmesi için çok değerli bir fırsattır. Yemek masasının etrafında yapılan paylaşımlar sayesinde, çocuk desteklendiği ve güvende olduğunu hissetmektedir.

Bu gibi olumlu etkiler ergenlik döneminde de devam eder. Özellikle aile yemeklerinin çocukları ileri yaşlarda depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklardan koruduğu tespit edilmiştir. Birlikte akşam yemeği alışkanlığına sahip ailelerde madde kullanımı gibi riskli davranışların, yaşıtlarına karşı şiddet gösterme gibi unsurların, çocuk ve ergenlerde daha az ortaya çıktığı göze çarpmaktadır.

Aslında çok basit gibi görünse de ailecek yenen akşam yemekleri çocuklar için önem arz etmektedir. Ailecek yemek yemeye önem verdiğiniz noktada, çocuğunuzun iletişim becerilerindeki gelişmeyi, paylaşma, cömert olma gibi özelliklerindeki olumlu farklılığı, sofra kurma, yemek servis etme gibi görevler esnasında işbirliği yapma konusundaki istediğini keşfedeceksiniz. Bu özellikler için yalnızca aile yemekleri tek kriter olmamakla ile birlikte, önleyici ve koruyucu etkisi gözlemlenmektedir. 

Haydi sofraya! :)


Psikolog