FİRMA KAYIT
Geri Bildirim
Bebeğinizle İletişim Kurmanın Yolları
Bebeğinizle İletişim Kurmanın Yolları

Bebeğinizle İletişim Kurmanın Yolları

1604

Her anne ve babanın bebekleriyle iletişim kurma yöntemi farklılık gösterir. Bebeği ile iletişim kurmak isteyen hamile annelerin daha bebek karnındayken konuşmaya başlamaları bebekleri ile iletişime geçtiklerini göstermektedir.

Uzmanlara göre bebekler, anne karnındayken annesinin sesini tanıyor ve annesinin sesini duyduğunda yüz mimiklerinin değiştiriyorlar. Bebeklerle doğumdan itibaren konuşmak bebeğin çok hızlı bir şekilde konuşmaya başlamasını sağlıyor. Bebeklere ne söylenirse o kadar fazla bu kelimeleri tekrarlama yetileri bulunmaktadır.

Bebeğinizle Bebek Dilinde Konuşmayın!

Ebeveyneler çoğunluklar bebekleriyle bebekçe konuşmak ve daha şirin görünmek isterler. Bazı durumlarda bebekçe konuşmak bebek açısından iyi olsa da çoğu zaman kendiniz gibi konuşmanız gerekmektedir. Bu durum bebeğinize daha iyi gelecek ve onun gerçek cümleler öğrenmesini sağlayacaktır.

Bebeklerle iletişim kurmanın zamanı ve mekanı bulunmamaktadır. Bebeğinizle birlikte alışverişe çıktığınızda veya akşam bir televizyon programı izlerken bebeğinizle gördüğünüz ve hissettiğiniz şeyleri her zaman konuşabilirsiniz.

Bebeğinizle ne kadar erken konuşmaya başlarsanız ilerleyen dönemlerde dikkat dağınıklığı ve zihin bulanıklığı gibi rahatsızlıklara yakalanmasını engellemiş olursunuz.

Ona Kitap Okuyun

Bebeğinizin mümkünse çok fazla televizyon izlemesine izin vermeyin. Zihin ve bedensel gelişimi güzel bir çocuğunuz olmasını istiyorsanız, bebeğinize kaç aylık olursa olsun günde birkaç dakika kitap okumalısınız. Bebeğiniz için özel masal kitapları ve hikaye kitapları seçebilirsiniz.

Bebeğinize okuduğunuz kitapların içerisinde bulunan hayvanların ve insanların taklidini yaparak bebeğinizin sizin üzerinde dikkatini yoğunlaştırılmasına sebep olabilirsiniz.

Bebeğinize kitap okurken ve konuşurken arada bir boşluk bırakmalısınız ve nefes almalısınız bu verdiğiniz ara bebeğinizin size karşılık verecek bir aralık bulmasına sebep olur.