FİRMA KAYIT
Bebek ve Çocuklarda Obezite Nedenleri
Bebek ve Çocuklarda Obezite Nedenleri

Bebek ve Çocuklarda Obezite Nedenleri

227

Biraz kilo mu almışım sanki ‘Bebeğimin kilosu düşük ne yapmalıyım?’ Sorusu kadar çok olmasa da ‘Bebeğim çok kilolu ne yapmalıyım?’ sorusu da çok geliyor.

Öncelikle anne sütü ile beslenen ilk 6 ayında olan ve fazla kilolu olan bebeklerde kesinlikle anne sütünü azaltmaya gerek yok.

Yapılan araştırmalar bazı annelerin sütlerinde şeker miktarının daha fazla olduğu ve bu annelerin çocuklarının anne sütüyle beslenirken yaşıtlarına göre daha kilolu oldukları gösterilmiştir. Yalnız burada şeker miktarı fazla derken yanlış anlaşılan bir şey olmasın bu annelerin süt içeriği kendi vücutları tarafından öyle üretildiğinden oluyor. Şimdi gidip hepiniz şekere abanmayın anneler size kilo aldırmaktan öteye gitmez çünkü bu…

Bebeklikten itibaren obezitesi olup kilo almasının önüne geçilemeyen çocuklarda genellikle genetik bir problem mevcuttur. Bu da genellikle leptin dediğimiz hormonla ilgili bozukluklardan kaynaklanır. Başka nedenleri de vardır tabi ki ama ayrıntısına girmeyeceğim.

Obezite küçüklük yaşlarından başlayarak önüne geçilmez ise ilerleyen yaşlarda çocuğumuzda birçok hastalık ortaya çıkabilir. Bu nedenle çocuğumuza ek gıda döneminden itibaren doğru beslenme alışkanlığı kazandırmak çok önemli. Hatta bu doğru beslenme alışkanlığı aslında bebek anne karnında iken başlar.

Gebeliğinde annenin yediği besinleri ek gıdaya geçtikten sonra bebeğe verildiğinde bebeğin daha severek yediği gösterilmiştir.

O yüzden doğru beslenmeye gebeliğinizin başından itibaren başlamanız çok önemlidir. Unutmayın çocuklar ebeveynlerinin aynasıdır.

İleri yaşlarda görülen obezitenin çoğunluğu çocukluk yaşlarında başlayan yanlış beslenme alışkanlığı ve gereğinden fazla kalori alınmasından kaynaklanır.

Özellikle obezitede anne-baba obez ise çocuklarında obez olma riski çok yüksektir.

Obezitenin birçok hastalığa neden olması yanında vitamin eksikliklerine de neden olduğunu unutmayın.

Sağlıklı kalın


Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı