FİRMA KAYIT
Geri Bildirim
Bebekler Memeden Nasıl Ayrılır?
Bebekler Memeden Nasıl Ayrılır?

Bebekler Memeden Nasıl Ayrılır?

1352

Anne; bebeğinin artık büyüdüğünü görüyorsa bebeğinin beslenmesinin anneden ayrı gerçekleşmesi gerektiğinin zamanının geldiğine inanıyorsa, hekiminizin de tavsiyesiyle, bebeğinizi memeden ayırmanın vakti gelmiş demektir.

Bu dönemdeki en önemli etki kararlılıktır.

Bebeğin memeden kesme dönemi bebekler için zorlu bir dönemdir. Doğumundan itibaren size çok yakın olduğu, kokunuzu, teninizi hissettiği, anne memesinin rahatlattığı bir dönemi bırakmak ona üzecektir. Alışkanlığını bırakmak bebeğinizi sinirlendirecek, huysuzlaşmasına sebep olacaktır. Bu normal bir tepkidir.

Burada önemli olan sizin bu dönemde yaşanan stresin doğal olduğunu kabul etmenizdir. Stresli olduğunuz dönemlerde daha sabırsız, sinirli ve aşırı duygusal olabilirsiniz. Yaşadığınız stres çocuğunuza etkileyebilir. Bu nedenle, duygusal olarak rahat olduğunuz bir dönemde memeden kesme sürecine başlamalısınız.

Ayrıca çocuğunuz da emzirmeyi bırakmaya hazır olmalıdır. Çocuğunuzun stresli olduğu dönemler (diş çıkarma, bakıcı değiştirme, ev değişikliği vb) daha fazla baskı yaşadığı dönemlerdir. Bundan dolayı bebeğinizin mutlu olduğu dönemleri tercih etmelisiniz.

Meme emmeyi birden kesmek çocuğunuzu duygusal olarak zorlayabilir. Annenin kendisini istemediği ve sevmediği duygusunu ortaya çıkarabilir. Bu nedenle aşamalı bırakma yöntemleri daha çok önerilmektedir.

Bu dönemde sabırlı davranmalısınız. Yaşadığı stresin azaltılması için oyunu ve ilgiyi, dokunma, kucağa alma gibi yakınlık gerektirecek dokunuşları ihmal etmeyin. Artan sinirlilik sizin dokunuşlarınızla azalabilir, sakinleşmesine yardımcı olabilir.