FİRMA KAYIT
Bebeklerde 9. Ay Beslenmesi
Bebeklerde 9. Ay Beslenmesi

Bebeklerde 9. Ay Beslenmesi

171

Bebeğiniz artık iyice büyüdü, el-göz koordinasyonu daha iyi artık her şeyi dokunmaya, istemeye ya da itmeye başladı.

8. ay sonu itibariyle balıklar vermeye başlamış ve 9. ayda da yine mevsimde hangi balık varsa onla devam ediyorsunuzdur diye umuyorum.

Bu dönemde 7. Ay sonu başlanan kıyma şeklindeki etler artık iyice haşlanmış şekilde direk et olarak küçük parçalara ayrılarak verilebilir. (tiftik tiftik yapılarak derdi annem).

Demir eksikliği olmaması açısından haftada en az 3 öğünde kırmızı et ve omega 3 takviyesi açısından 2 öğünde balık tüketilmesi şart. Omega 3 derin su balıklarında daha fazladır ama hamside bile miktar olarak iyi şekilde vardır unutmayın. Bebeklere balık verirken biz genelde ağır metallerle kirlenmemiş sulardan olmasına dikkat ederiz.

9-12 ay arasında bebeğinize günde 3 ya da 4 kez ek gıda verebilirsiniz. Kalan zamanlarda yine anne sütü alması çok önemli. Bu ayda artık bebeğinize sebzelerin ve meyvelerin çoğunu verebilirsiniz. Sadece alerjik açıdan riskli olan domates, çilek, kivi, kuruyemişlerden özellikle yer fıstığı ve kabuklu deniz ürünlerinin 1 yaştan sonra verilmesi daha uygun olur. Kuruyemişler 5 yaşa kadar tane şeklinde verilmemeli aspirasyon riski nedeniyle, bunu da hatırlatmadan geçmeyelim.

Ayrıca 9. Ayda bebeklerde rutin yapılması gereken kan tetkikleri vardır bunları yaptırmayı ihmal etmeyin. 1 yaşına kadar demir desteği ve D vitamini damlasını da kullanmayı unutmayın.

Sağlıklı günler


Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı