Geri Bildirim
Bebeklerde Güneş Kremi Kullanımı
Bebeklerde Güneş Kremi Kullanımı

Bebeklerde Güneş Kremi Kullanımı

223

Güneş ışınlarından bebeğinizi korumak için öncelikle bebeğin güneş ışınlarının çok fazla olduğu (11:00 - 15:00 saatleri arası) saatlerde dışarıda bulundurulmaması gereklidir.

Bebeği güneşe çıkarırken mutlaka şemsiye altında olmasını sağlamak, onu gölgede tutmak, terletmeyen, nefes alabilen uzun kollu kıyafetler giydirmek, boynunu da kapatacak geniş gölgelikli bir şapka takmak önem taşımaktadır.

Altı aydan küçük bebeklerde mümkün olduğu kadar güneş koruyucu ürünlerden kaçınmak faydalı olacaktır. Ama mutlaka güneş kremi kullanılacaksa mümkün olduğunca kimyasal güneş kremi değil fiziksel (mineral) güneş kremlerini kullanmak yerinde olacaktır.

Kimyasal korumalı güneş kremlerinde; krem derinin üst tabakalarındaki hücrelere girip, bir takım reaksiyonlarla aktive olur ve ultraviyole ışınları emer, kimyasal kremler çocuklarda tavsiye edilmez.

Fiziksel (mineral) güneş koruyucular: Bir kalkan gibi işlev görüp, cildi güneş ışınlarından korur.

Kimyasal güneş kremleri aktivasyon süreci nedeni ile güneşe çıkmadan 20 dakika önce sürülmelidir. Fiziksel (mineral) kremler ise sürüldükten hemen sonra bir kalkan oluşturarak cildi korumaya başlar.

Güneşin zararlı etkilerinden uzak, mutlu bir yaz dilerim…


Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı