Geri Bildirim
Ben Bunu Yemem
Ben Bunu Yemem

Ben Bunu Yemem

625

Çocuklar Daha Önce Yemedikleri Besinleri Reddederler. 

Her ebeveyn yemek masasında çocuklarının zorluk çıkardığı bir dönem yaşamıştır. "Yemeyeceğiiiim." , "Canım istemiyooor." , " Ben bunu yemeeem." gibi söylemleri duymuşlardır. Bu süreci ebeveyn olarak yönetmek bazen zor olabiliyor. 

Öncelikle çocuğunuzun yemek yememesi sizi kaygılandırmasın. Bu durum çocuğun gelişim özelliklerinden biridir. NEOFOBİ (yenilik fobisi) olarak bilinir ve 4-7 yaş arasında görülen bir durumdur. Çocukların yaklaşık %70'i daha önce yemedikleri besinlerin tadına bakmayı dahi reddederler.

Ebeveynler genelde; "Tadına baksa sevecek aslında" , "Çok önyargılı tadına bile bakmıyor" , "Bir lokma alsa sevecek" diye düşünürler. Fakat 4-7 yaş arasındaki çocuklarda tadına bakma fikirlerini değiştiremezler. 7 yaşından sonra aslında tadı kötü olmayabilir düşüncesini keşfederler.

Ebeveynler bu süreci yönetirken;

  • İlk olarak bu sürecin çocuğun gelişim özelliklerinden biri olduğunu unutmamalıdır.
  • Yemek hazırlarken çocuğa fırsat vermelidir. Çünkü çocuk kendi hazırladıkları yada kendi yetiştirdiği meyve veya sebzenin tadına bakması daha kolay olur.
  • Ayrıca "sevdim, sevmedim, bu besin sağlığımız için zararlı, bu besin sağlığımız için yararlı..." gibi ifadeler yerine "acı, ekşi, tatlı" gibi ifadeler kullanılarak tat alma duyusu ile ilgili kelimeler öğretilmelidir.
  • Çocuğa bir kez reddettiği besini tekrar vermemek doğru bir yöntem değildir. 
  • Çocuk reddettiği besini bir kaç kez farklı şekillerde olsa gördüğünde alışır ve yabancı olarak görme eğilimi azalır. 

Çocuk daha önce yemediği reddettiği bir besini farklı bir ortamda gayet iştahlı bir şekilde yiyebilir. Bu durum genelde ebeveynlerin şikayetleri arasındadır. Çocuk okulda yada misafirlikte her şeyi yiyebilir çünkü başkalarının iştahla yediğini görmek onu teşvik eder. Bu yüzden çocuğunuzla yemek yerken abartılı olmayacak şekilde yemek yediğinizde sizi taklit edebilir. Ayrıca yemeği denemeye daha istekli olacaktır.


Çocuk Gelişimci & Aile Danışmanı