Geri Bildirim
Benimle Oynar Mısın?
Benimle Oynar Mısın?

Benimle Oynar Mısın?

270

Geçmişten günümüze baktığımızda, çocukların doğaları itibariyle oyun oynamaları onların gelişimi için vazgeçilmez bir unsur olmuştur. Belli yaşlarda oyun kavramları değişse de bebeklikten itibaren oyun ile eğlenme, keşfetme, başarma ve deneme gibi yetilerini kazanmaktadırlar. Bebeklikten itibaren oyunu keşfeden çocukların, belli bir yaş itibariyle kendi başına oynaması ebeveynleri tarafından beklenilebilmektedir.

Uzmanların değerlendirmesine göre, özellikle 3 yaşından sonra bir çocuğun ebeveyni olmadan ev içerisinde oyun oynamak istememesinin sebebi aralarındaki ilişkiden kaynaklanabilmektedir. Ebeveyn ile çocuğun arasındaki ilişkinin öncelikle değerlendirilmesi gerektiğini savunmaktadırlar. Çocuk-ebeveyn ilişkisinde ilişkiyi kim yönetmektedir? Bunun cevabı ebeveyn çocuk arasındaki güven ilişkisini de etkilemektedir.

Çocukların Ebeveyne Duyduğu İhtiyaç

Çocuğun ebeveyni ile ne zaman, nerede, ne şekilde oynayacağına karar vermesinin yarattığı sorumluluk duygusu ileride ebeveyne karşı hissettiği ihtiyacın ve güvensizlik duygusunun artmasına yol açmaktadır. Bu sebepledir ki, liderlik özellikle 3 yaş ve sonrasında ebeveynde olması gerekmektedir. Bunun için ebeveyn olarak neler yapılabilir;

  • Çocuğunuzun sevdiği bir oyunu kendisi hatırlatmadan siz ona hatırlatabilir ve böylece ilişki sürecini siz başlatabilirsiniz.
  • Çocuğunuzla oyun oynarken kesinlikle elinizde telefon, aklınızda düşünceler olmamalıdır. Sadece o ana ve çocuğunuzla eğlenceli oyunun içinde yer almanız gerekmektedir.
  • Elbette hiçbir oyun sonsuza dek sürmeyeceğinden, oyuna belli bir süre koymanız gerekmektedir. İşiniz olsun ya da olmasın, belli bir süre kendisi ile oynayacağınızı ve sonrasında evin çamaşırlarını asmanız gerektiğini söyle bilmeniz gerekmektedir.
  • Bunun tam tersi olarak, bir iş ile meşgulken sizinle oynamak isteyen çocuğunuza anlayabileceği şekilde çorbanı hazırladıktan sonra yanına gelebileceğinizi veya 15 dakika sonra yanına gelebileceğinizi (alarm kurulabilir) söyleyebilirsiniz.
  • En önemlisi ise söz verdiğinizde 1 dakika geçirmeden ne kadar önemli olursa olsun bütün işinizi bırakıp onun yanında olmalısınız. Söz verdiğiniz süre içerisinde verimli şekilde oyun oynamanız gerekmektedir. Sözlerinizi her zaman tutmanız güven ilişkisi için çok önemlidir.
  • Çocukların alışması biraz zaman alabilmekte, gözyaşları ile sizlere direnmeleri beklenen durumlar olabilmektedir. Onları anladığınızı anlatmak ve kendisinin yanında olduğunuzu söylemek zaman içerisinde onu rahatlatacaktır. Bir süre sonra bunu kabul edip, aile içerisindeki düzeninize adapte olacaklardır.

Tatlı Bahaneler

Çocuklar çoğu zaman sadece ebeveyni kendisi ile ilgilensin, onun yanında olsun diye çok kurnazca bahaneler bulabilmektedir:

  • Anne Oyuncağım Nerede? (2 cm sağa bakacağı yerde olan oyuncak)
  • Ben Beceremiyorum Yardım Et. ( Bilerek bebeklerin kıyafetlerini çıkarıp giydirememek )
  • Hadi Gel Odama Gidelim ( Elinden tutup zorla götürmek)
  • Anne Neredesin? (Siz mutfaktayım geliyorum dedikten 5 saniye sonra sorulan 15.soru)

Bu maddeler anne babasının her an yanında olmasını isteyen ve onlar yanındayken mutlu olan sağlıklı bir çocuğun söylemleridir. Her ne kadar bu harika bir şey olarak gözükse de, bu normal günlük rutin içerisinde gerçekleşemeye bilmektedir. Esasında uzmanlar tarafından da anlatılan, her daim oyun planlayıcısı olanın çocuk olmaması gerekliliğidir. Bu o yaştaki bir çocuk için ağır bir yük ve sorumluluktur. Bu sebepledir ki, ebeveyn olarak hem kendimiz hem çocuklar için en doğrusu liderliği ele almaktır.  Ebeveynin de çocuğunla sağlıklı bir ilişki yürütebilmesi için kendisine de zaman ayırması ve sevdiği şeyler için vakit bulması gerektiği unutulmamalıdır.

 Sosyolog Tuğba Tuğrul Harmankaya