Geri Bildirim
Cinsel Eğitim Nedir? Çocuklara Cinsel Eğitim Nasıl Verilmelidir?
Cinsel Eğitim Nedir? Çocuklara Cinsel Eğitim Nasıl Verilmelidir?

Cinsel Eğitim Nedir? Çocuklara Cinsel Eğitim Nasıl Verilmelidir?

194

Günümüzde teknolojinin sürekli olarak gelişmesiyle birlikte artık istenilen her bilgiye erişmek son derece hızlı şekilde mümkündür. Hal böyle iken; çocukların sosyal, fizyolojik ve psikolojik gelişimleri açısından en önemli konulardan biride çocuklara cinsel eğitim verilmesi konusudur. Bu eğitimin nasıl verilmesi gerektiği meselesi önemli konulardan biridir.

Çocuklara cinsel eğitim verilirken eğitimin içeriği çocuğa/ergene cinsiyet ve üreme üzerine bilgilendirme yaparak başlanabilir. Çocuğa cinsel eğitimin ilk önce anne baba tarafından verilmesi gerekmektedir. Ebeveynlerin, çocuklarının bu konuyla ilgili sorularına kaçınmadan uygun şekilde izah ederek cevap vermesi çocuğun gelişimi açısındanda oldukça önemlidir. Çünkü çocukların cinsiyet ve üreme ilgili sorularını yanıtsız bırakmak oldukça yanlıştır.

Cinsel eğitim verilirken eğitimin nasıl ve hangi konuları kapsadığının bilinmesi, konuyla ilgili bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Çünkü çocuğa/ergene yanlış bilgi vermek ileriki dönemlerde sıkıntı yaratabilecek niteliktedir. Cinsiyet ve üreme konuları çoğu zaman anne babalar tarafından üstü örtüldüğü, çocuğun konuyla ilgili sorduğu sorular yanıtsız bırakıldığı için çocuk tarafından bu konular  “yasak”, “kötü”, “ayıp” şeylermiş gibi algılanır. Sorular genellikle “ben nerden geldim?” ya da bir kardeş bekleniyorsa “o nasıl oldu?” gibi beklendik sorulardır. Bu tarz sorularla karşılaştığınızda hayvanları örnekleyerek ya da karıncalar, kuşlar, leyleklerden bahsederek cevaplar vermek uygun olmaz. Burada önemli olan çocuğun merakını giderecek ölçüde ve dürüst cevaplar vermektir. Çocuklar büyük ihtimalle bu gibi soruları dışarıda görmüş olduğu bir arabaya duyduğu merak ve saflıkla soracaktır.

Çocuğa cinsel eğitim verilirken sadece anneler değil babalar da bu konuda yeterince sorumluluk almalıdır. Erkek çocuğun baba ya da bir baba figürüyle kız çocuğunun da aynı şekilde bir anne ya da anne figürüyle konuşması en uygun olanıdır. Çocukların ergenlik döneminde yaşayacağı bazı değişiklikleri bu değişiklikleri yaşamadan yaklaşık olarak 9-11 yaşlarındayken anne babalarıyla konuşmuş olmaları gerekir. Genellikle erkek çocukları ıslanma, uyarılma ve vücutlarındaki kıllanma ile ilgili; kız çocukları da adet dönemi ve vücudundaki oluşacak bazı değişiklikler ile ilgili konular hakkında sorular sorarlar. Daha önceden sağlıklı bir şekilde bilgilendirilmiş bir çocuk ergenlik dönemine geldiğinde çok şaşırmayacak ve bu süreci olağan sayacaktır.

Çocuklarla iletişim kurarken onları bulundukları yaşa göre değerlendirmek çok önemlidir. Merak çocuk için olağan bir süreçtir ve bu merakın en doğru ve dolaysız şekilde giderilmesi çocuğun gelişiminde çok önemlidir. Cinsellikle alakalı olarak, çocuklarınızın bu konuları sizden öğrenmesine olanak sağlayın. Televizyon ve internet kullanımlarını kontrol edin gerekirse bulanık ve yanlış bilgileri edinmemesi için sınırlamalar koyun. Çocuğunuzun her sorusuna cevap veremeyebilirsiniz, bu normaldir; ancak gelişen teknoloji her türlü bilgiyi edinmede kolaylık sunmaktadır. İnternet, bazı kitap ve yayınlar işinizi kolaylaştıracaktır. Her şeyden önce çocuğunuzla gerçek bir güven duygusuna dayalı bir ilişki kurun.

Çocuklara doğru ve yeterli cinsel eğitim vermek gelecekte daha sağlıklı ve mutlu evliliklerin ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

Çocuklara/ Ergenlere Cinsel Eğitim Verilirken Nelere Dikkar Etmeliyiz?

  • Cinsel eğitim, yaşa göre verilmelidir.
  • Çocuklara mahremiyet öğretilmeli, çocukların özel bölgeleri çocuklara öğretilmelidir.
  • Cinsel eğitim verilirken çocuğun cinsiyeti göz önünde bulundurmalıdır.
  • Çocuğun konuyla ilgili soruları öutlaka cevap bulmalıdır. Soru işaretlerinin kalması çocuğun psikolojisinde birtakım sorunların yaşanmasına neden olabilir.


Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı