Geri Bildirim
Çizgi Filmler ve Şiddet
Çizgi Filmler ve Şiddet

Çizgi Filmler ve Şiddet

69

Televizyonda çocuklar tarafından en çok izlenen yayınlar çizgi filmlerdir.

Çizgi filmlerde temel karakterler, çoğu zaman haksızlığa uğradığında şiddete başvurmakta, şiddet tek alternatif gibi gösterilmektedir. Karakterler onca şiddetten sonra ayağa kalkmakta, filmi izleyen çocukta uygulanan şiddetin zarar vermediği gibi bir algılama da söz konusu olabilmektedir. Diğer algılanan bir mesaj da herhangi bir anlaşmazlık olduğunda mutlaka kazanan ve kaybeden bir tarafın olduğu yanılgısıdır.

Çocuklara ya kazanacaksın ya da kaybedeceksin mesajı verilmektedir. Erkek çocuklara yönelik çizgi filmlerde kahramanın kullandığı araç ve gereçlerin metallerle donanımlı silahlar olduğu dikkat çekmektedir. Kız çocuklarına yönelik çizgi filmlerde moda, pop, müzik ve gösteriş ön plana çıkmaktadır; ancak kızların da gücünü sergilediği çizgi filmler mevcuttur. Bunların yanı sıra, sabah erken saatlerden akşama kadar çizgi film yayınlayan kanallar  çocukların televizyon bağımlısı olmalarına neden olabilmektedir.

Erken Çocukluk döneminde bu durumların gözlenmesi ilerleyen yaşlarda öfke kontrol sorunlarına neden olabileceği gibi çocukların mükemmele erişme istekleri, doyumsuzluğu artacaktır.


Çocuk Gelişimci & Aile Danışmanı