Geri Bildirim
Çocuğum Neden İnatlaşıyor, Ben Ne Yapabilirim?
Çocuğum Neden İnatlaşıyor, Ben Ne Yapabilirim?

Çocuğum Neden İnatlaşıyor, Ben Ne Yapabilirim?

225

Çocuklarda inatlaşma hangi dönemlerde görülür?

Genellikle 2-4 yaş arasında görülse de farklı yaş gruplarında da görülebilir.

Çocuğum neden inat ediyor?

Çocuğunuz birey olduğunun farkına varmaya başladığı zamanlarda bağımsızlığını göstermek için inatlaşmaya, fikir farklılıklarını ortaya koymaya başlar. Çocuğunuz kendini keşfetme sürecindedir ve bu durum sağlıklıdır. Çocuklar dünyayı da keşfetmek ister. Olayların farklı nedenlerine, sorunların farklı çözümlerine ulaşma çabasındadır ve bu da farklılaşmaya "Benim de bir fikrim var!" diyerek zıtlaşmalara neden olur.

Ebeveyn olarak ben ne yapmalıyım?

Öncelikle anne baba olarak çocuklarızın bu dönemini tanımalısınız. Yani inatlaşmanın çocuğunuzun sağlıklı geliştiğinin bir göstergesi olduğunu, bireyselleşme çabası içinde olduğunu bilmelisiniz. Bireyselleşmeye başlasa da çocuğunuzun hala çocuk olduğunu da aklınızda tutmalısınız. Çocuğunuzun davranışlarına göre çocuğunuzu etiketlememeye özen göstermelisiniz. Yani çocuğunuza yönelik "Sen zaten inatçısın/ Başladın yine inatçılığa..." gibi söylemlerde bulunmamalısınız. Çocuğunuza güven vermeli ve sevgiyi hissettirmelisiniz. Çünkü çocuğunuz güvenildiğini ve bireyselliğine saygı duyulduğunu gördüğünde daha sağlıklı şekilde iletişim kurmaya başlayacaktır. Samimi ve tutarlı bir davranış sergilemelisiniz. Çocuğunuz bu dönemde kararsızlık yaşayabilir. Bunun nedeni birey olma ve aileye uyma arasındaki gelgitleridir. Anne baba olarak sizin yapmanız gereken sabırlı olmaktır. Daha önce de bahsettiğim gibi çocuğunuzun hala çocuk olduğunu göz önünde bulundurmalısınız. Bunu bir köşeye bırakıp siz de inatlaşmayla çocuğunuza karşılık verirseniz çocuğunuz tepkisini daha da arttıracaktır. Debelenmeye, kendini yere atmaya, ağlamaya, etrafına vurmaya başlayacaktır. Sonrasında da pes ederek çocuğunuzun inadına teslim olmuş bir şekilde bulabilirsiniz kendinizi. İşte bunlar sağlıksız iletişim yöntemleridir.

O halde çocuğum inatlaşmaya başladığında nasıl davranmalıyım?

Çocuğunuz inatlaşmaya başladığında o ortamdan uzaklaşabilirsiniz. Şimdi değil sonra konuşabileceğinizi söyleyebilirsiniz. Çünkü çocuğunuz zaten bir kriz anında, üzerine giderek krizi büyütmenin size de çocuğunuza da faydası olmayacaktır. Odağını farklı konulara kaydırmaya çalışılabilirsiniz. Şu an kendi özerkliğini ilan ediyor ve inatlaşıyor, bunu sürdürüp krize yol açmaktansa dikkatini farklı yöne kaydırıp alternatif etkinlikler sunulabilirsiniz. Odağını farklı yöne çekmeye çalışsanız da inatlaşmaya devam ediyorsa çocuğunuzla konuşarak uzlaşma yoluna gidebilirsiniz. Yani bir konu hakkında inat etmenin veya inatlaşmaya devam etmenin çocuğunuza nasıl bir yarar sağlayabileceği nasıl bir zarar verebileceğiyle ilgili konuşulabilirsiniz. Eğer çocuğunuzun inatlaşmaya devam etme nedeni istediği bir şeyi yapmamanız ise çocuğunuza o isteğini neden yapamayacağınızı açıklamalısınız. Sakin bir iletişim kurarak bunu açıklamanız çocuğunuzu da rahatlatacaktır. Çocuğunuz yüksek sesle inatlaşsa da onun çocuk olduğunu unutmayarak düşük bir tonda iletişim kurarak onu anladığınızı hissettirebilirsiniz. Zaten bu şekilde davranmanız bir süre sonra çocuğunuzdaki gerginliği azaltacaktır.


Psikolog