Geri Bildirim
Çocuğumda Akademik Sıkıntı Mı Var?
Çocuğumda Akademik Sıkıntı Mı Var?

Çocuğumda Akademik Sıkıntı Mı Var?

106

(Özgül Öğrenme Güçlüğü-Alt Tipleri ve Ebeveynlere Öneriler)

Öğrenme insanların doğumunda başlayan ve yaşamlarının sonuna kadar devam eden bir süreçtir. Bizler öğrenme yeteneği ile doğarız ve öğrenmeye yaşam boyu devam ederiz. Bazı insanlar ise öğrenme aşamasında birtakım zorluklar yaşarlar. Halk arasında disleksi olarak bilinse de bu insanların yaşadıkları zorluklar özgül öğrenme güçlüğü olarak adlandırılır. Özgül öğrenme güçlüğü dinleme, konuşma, okuma, yazma, matematik alanlarında ki yeteneklerin kazanılmasında ve kullanılmasında ki zorlukları içeren bir gruptur. Özgül öğrenme güçlüğüne sahip olan çocukların zekâsı normal veya normalin üzerindedir. Aldıkları eğitime göre okuma, yazma ve matematik öğrenme düzeyleri yaşıtlarına göre beklenen seviyeden geridedir. Özgül öğrenme güçlüğü doğumsal, nörogelişimsel bir bozukluktur.

Özgül öğrenme güçlüğü olan çocuklar diğer çocuklardan fiziksel ve mental olarak farkı değillerdir. Fiziksel ve mental olarak normal görünürler. Çocukların bu durumu okula başladıktan sonra akademik sıkıntılar nedeni ile belli olur.

Özgül öğrenme güçlüğü, çocukların akademik olarak geri kalmasına ve bundan dolayı kendilerini başarısız ve mutsuz hissetmelerine yol açmaktadır. Dolayısıyla erken fark edilip tanı konması ve tedavi edilmesi oldukça önemlidir.

Özgül öğrenme güçlüğünün 3 alt tipi vardır

1)   Okuma Bozukluğu (Disleksi): Okuma bozukluğuna sahip olan çocukların yaşıtlarına göre okuma hızlarında gerilik görülmektedir. Kelime ve heceleri ayırmada da güçlük yaşarlar.

2)   Yazma Bozukluğu (Disgrafi): Yazma bozukluğuna sahip olan çocukların genellikle yazıları okunaksızdır. Ters yazma, yavaş yazma, kelimeleri bitişik yazma gibi durumlar gösterirler.

3)   Aritmetik Bozukluk (Diskalkuli): Bu çocuklar aritmetik becerilerde güçlük yaşarlar. Aritmetik bozukluğa sahip olan çocuklarda toplama, çıkarma, bölme, gibi dört işlemlerde zorluklar ve çarpım tablosunda zorluklar vardır.

Anne – Babalara Öneriler:

1)   Erken tanı konulmasını sağlamak ve erken müdahaleyi sağlamak oldukça önemlidir. Eğer çocuğunuzda öğrenme sorunu olduğunu düşünüyorsanız ya da öğretmeni tarafından böyle bir şey söylendiyse çocuğun yaşadığı durumun değerlendirilmesi gerekir. Dolayısıyla ilgili uzmanlardan yardım alınmalıdır. Psikiyatristler tarafından tanı konulması halinde erken destek eğitimi almasını sağlamalısınız. Erken tanı ve müdahale bu bağlamda çok iyi sonuçlar alınmasını sağlayacaktır.

Eğer çocuğunuzda özgül öğrenme bozukluğuna eşlik eden sorunlar varsa düşük benlik algısı, kaygı sorunları gibi psikologlardan destek alınması faydalı olacaktır.

2)   Çocuğunuza destek olmanız ve şefkatli yaklaşımınız, onunla beraber olduğunuzu hissettirmeniz bu süreçte çok önemlidir.

3)   Çocuğunuzun yetenekli olduğu alanı bulup ve o alanda çalışması için destek olmakta faydalı olacaktır. Bu yüzden yemek yapma, spor yapma, tasarım, enstrüman çalma gibi hobilerini desteklemek önemlidir.

4)   Çocuğunuza özgül öğrenme güçlüğü tanısı konulduğunda bireysel eğitim alması gerekecektir. Yaşadığı zorluğa bağlı olarak psikolojik destek alması da gerekebilir. Sizin bu bağlamda zaman ve bütçe planlaması yapmanız faydalı olacaktır. Tüm bunlar okul dışında yapılacak durumlar olduğu için zamansal planlama, maddi bedelinden dolayı ise bütçe planlamasının yapılması faydalı olacaktır.

Faydalı olması dileğiyle sevgiler


Psikolog & Oyun Terapisti