Geri Bildirim
Çocuk Gelişimciler Neden 0-18 Yaşa Bakıyor
Çocuk Gelişimciler Neden 0-18 Yaşa Bakıyor

Çocuk Gelişimciler Neden 0-18 Yaşa Bakıyor

79

Genç olmak ayrı, sorumluluklarının bilincinde olmak ayrı, yetişkin olmak ayrı şeylerdir. 

Bu yüzden erginliğe erişme yaşı Türk Medeni Kanununa göre 18  yaş olarak çerçevelendirilmiştir.

Medeni Kanunun 11. maddesi reşit (ergin) olmayı genel kural olarak 18 yaşın doldurulmasına bağlamıştır. 

Yaşın doldurulması kavramı, halk arasında sıkça kullanılan yaştan gün alma kavramından farklı olduğundan ayrıca açıklanmaya muhtaçtır.

Ancak yasal olarak yaşın doldurulması, kişinin net süre olarak o kadar yıl yaşaması anlamında kullanılmaktadır. Örneğin 31.12.2019  tarihinde doğan bir bebek, tam 365 gün (1 yıl) yaşadıktan sonra 1 yaşını doldurur. Bu nedenle yasal anlamda bu bebek 31.12.2020 tarihinde 1 yaşında olacaktır.

Gelelim esas konumuza...Birey belirli gelişimsel basamakları aştıktan sonra erginliğe erişebilmektedir.. Biraz daha ayrıntıya inecek olursak tüm gelişim alanlarında yetişkin olarak tanımlanabilecek seviyeye gelmiş olmasıdır. Gelişimsel açıdan da adolesan dönemi bu yaşta yani 18 yaşına doğru sonlanmaktadır. 

Yine bedenen oluşan değişimlere bağlı kimlik karmaşasından doğan duygu durumları da bu yaşta sona ermektedir.

Çocuk Gelişimciler 0-18 Yaş aralığındaki bireylerin sosyal, bilişsel, duygusal, cinsel, motor gelişimlerini incelemekte, bunun yanı sıra akran ve aile ilişkileri, eğitimleri hakkında olumlu-olumsuz araştırmalar yaparak çözüm önerisi veya proje geliştirebilme yetkisine  sahiptirler. 

Çocuk Gelişim Lisans programlarının incelemede bulunma kapsam yaşı 0-18 olarak sabitlenirken bu Gelişimsel dönemler göz önünde bulundurulmuştur. MESLEĞİMİZ söz konusu olduğunda ' denilince akla sadece 0-6 yaş  Ebeveynlerimizin bu konuda bilinç sahibi olması elzemdir. 


Çocuk Gelişimci & Aile Danışmanı