FİRMA KAYIT
Çocuk Sağlığında Omega 3 Önemi
Çocuk Sağlığında Omega 3 Önemi

Çocuk Sağlığında Omega 3 Önemi

253

Tam OMEGA3 oranı yüksek balıkların olduğu sezonda iken biraz OMEGA 3’den bahsedelim. OMEGA3 esansiyel yağ asitlerindendir yani vücudumuz sentezleyemez dışardan almamız gerekir. 

Peki Omega3 neden önemli?

  • Omega 3 yağ asitleri göz sağlığı, beyin sağlığı, cilt sağlığı, kalp ve damar sistemi sağlığı açısından çok önemlidir.
  • Ayrıca yapılan araştırmalar omega 3 yağ asitlerinin depresyon ve anksiyete semptomlarında azalmaya yardımcı olduğunu göstermektedir.
  • En iyi omega 3 kaynakları balık, balık yağı, ceviz, semiz otu, keten tohumudur. Balıklardan hamsi, somon, lüfer gibi soğuk su balıklarında omega 3 fazlaca bulunur.
  • Çocuklarımızın beslenmesinde haftada 1-2 porsiyon balık olması gerekmektedir. 1 porsiyon balık çocuğunuzun avuç içi kadar miktardır. Fakat burada önemli bir ayrıntı balık kızartılmış olarak tüketilmemeli. O zaman içindeki omega 3 den faydalanmamız azalıyor maalesef.
  • Peki benim çocuğum balık yemiyor balık yağı hapı kullanmak istiyorum diyorsanız dikkatli bir seçim yapmanız gerekir. Öncelikle ağır metallerden arındırılmış olması gerekir bunun için IFOS onayı olmalı, trigliserit formunda olmalı ki emilimi yüksek olsun, balık jelatininden üretilmeli ve antioksidan eklenmiş olmalı.
  • Ayrıca çocuklarımız için beyin gelişimi açısından DHA oranı yüksek olanlar tercih edilmeli. EPA kalp ve kolesterol problemi olanlar ise EPA miktarı yüksek olanları tercih edebilir.

Sağlıklı günler


Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı