Geri Bildirim
Çocuklar İçin Evcil Hayvan Beslemenin Önemi
Çocuklar İçin Evcil Hayvan Beslemenin Önemi

Çocuklar İçin Evcil Hayvan Beslemenin Önemi

40

Erken yaşlardan itibaren çocuklara kazandırılan hayvan sevgisi çocukların duygusal ve sosyal gelişimlerine büyük bir katkı sağladığı düşünülüyor. Yapılan araştırmalara göre evcil hayvan besleyen kişilerin , evcil hayvan beslemeyen kişilere göre psikolojik olarak da daha pozitif hissettiklerini ortaya koyuyor. Ayrıca evcil hayvan besleyen kişilerin negatif düşünceler ile daha kolay baş ettikleri ve daha dışa dönük kişiler oldukları da söyleniyor. Peki, evcil hayvan beslemenin çocuklar üzerindeki olumlu etkileri nelerdir?

Sorumluluk Duygusunu Öğretir.

Evcil hayvanı olan çocuklar  kendi benliğine daha saygılı oluyor. Evinde evcil hayvan bakımı ile ilgili görev paylaşımı yapılan çocuklar, hayvan bakımı konusunda erken yaşta bilgi sahibi oluyor. Bu durum aynı zamanda çocukların üstlendikleri görevleri zamanında ve başarılı bir şekilde tamamlamasını da olanak sağlıyor. 

Özgüveni Geliştirir.

Hayvan beslemek, çocuğun kendi kararlarını kendi vermesini sağlıyor. Böylelikle, çocukların bir birey olabilme hissi ve becerileri de artıyor. Çocukluktan ergenliğe geçiş döneminde evcil hayvanı olan çocukların hayvan bakımı konularına ilgi duyuyor olması onların sorumluluk duygularını da geliştiriyor. Ve onları hem duygusal hem sosyal açıdan destekliyor. 

Empati Yeteneğini Aşılar

Empati, sosyal zeka gelişimini tamamlayan en önemli nokta olarak nitelendiriliyor. Çocukların evcil hayvanları beslemesi, onların empati yeteneklerinin gelişmesini sağlıyor. Empati yeteneği gelişen çocuklar, sosyal yaşantılarında yardımsever davranışlar da sergiliyor.

Aile İlişkilerini Güçlendirir

Evde bir evcil hayvan olması, çocukların ailesi ile birlikte geçirdikleri zamanı da artırıyor. Aile içi iletişimin gelişmesine katkı sağlayan bu durum aynı zamanda aile birliğinin de güçlenmesini sağlıyor. Evcil hayvanlar, kardeşler arasındaki ilişkileri de olumlu yönde etkiliyor. Çocukların ortak bir ilgi alanı olması, işbirliği yapmalarını ve daha paylaşımcı olmalarını sağlıyor. Bu durum aynı zamanda kardeşler arasındaki bağı da artırıyor. Kardeşlik bağları güçlenen çocuklar, birlikte vakit geçirdikleri ve paylaşımda bulundukları kardeşlerini daha yakından tanımaya başlıyor.

Ama en önemli husus biz içe kapanık, sessiz, bireyselliğe seven, anlatmaktan hoşlanmayan, dışa vurumda zorlanan, ya da yaşadığı travmalara sessiz kalan çocuklarda ısrarla evcil hayvan öneriyoruz ki var olan arkadaş idamesini evcil hayvanla destekleyerek yaşadığı problemin üstesinden gelebilsin. Çünkü çocuklar dışa vurumda biz yetişkinler kadar usta degil maalesef bundan dolayı idame bir arkadaş onları tatmin edecektir. 

Eğer çocuğunuzda var olan bir anomalilik varsa (doğuştan kol olmaması, bir bacağın digerine göre kısa olması, işitme problemi, göz problemleri vb) aynı veya benzer anomaliye sahip bir hayvan çocuğunuza yalnız olmadığını hissetirecek, “Neden Ben ?” Sorgulamasını ortadan kaldıracak bu süreci sizler için kolaylaştıracaktır. 


Psikolog