FİRMA KAYIT
Çocuklara Matematiği Sevdirmenin Yolları
Çocuklara Matematiği Sevdirmenin Yolları

Çocuklara Matematiği Sevdirmenin Yolları

293

Bebek doğduğu andan itibaren yüksek bir öğrenme potansiyeline sahiptir. Yapabildikleri ise öğrendiklerine oranla azdır. Bebeğin kendi yaşamını denetleyebilmesi ve her türlü gelişimini hızlandırması için, zengin uyarıcı çevreye ihtiyacı vardır. Bu noktada ailenin bebeğe vereceği temel eğitim çok önemlidir. 

Ailenin vereceği bu temel eğitimin içinde sayısal zekayı geliştirici bir çok etkinlik yapılabilir. Sayısal zeka, matematiksel işlemleri kolaylıkla çözmemizi veya formülleri kavramamızı sağlayan beyin fonksiyonudur. Sayısal zekası gelişmiş kişiler mantık gerektiren işlerde başarılı olurlar. Çeşitli algoritmaları yorumlama veya kurma konusunda beceriklidirler. Sayısal zekayı geliştirmek, öncelikle çocuğa matematiği sevdirmekle başlar. 

Okul Öncesi Çocuklara Matematiği Sevdirme

 • Birlikte sayı sayın.
 • Gruplara ayırmayı öğretin, şekilleri sınıflandırın. Çünkü bu çağdaki çocuğun dikkatini nesnenin şekli çeker.
 • Geometrik cisimleri örneklendirerek anlatın (Halı, masa ve oyuncakları kullanarak). 
 • Nesneleri uzun kısa gibi nicelik olarak kıyaslayın. Oyuncakları küçükten büyüğe doğru sıralamasını isteyin. 
 • Çocuğun ilgi alanına dokunun. Örnek verirken sevdiği yiyecek veya eşyaları kullanın.
 • Sizi taklit etmesine izin verin (İki kere el çırpın, bir kere adını söyleyin, 3 kere zıplayın. Ve çocuğunuzdan bunları yapmasını isteyin. Yaparken sayın. Böylece tekrar aynı oyunu oynadığınızda bir sonraki adımı çocuğunuzun söyleme ihtimali çok yüksek olacak). 

Okul Çağındaki Çocuklara Matematiği Sevdirme Yöntemleri

 • Basit sorulardan başlayın. Bu dönemde, çocuğun kendi kendine yetebilmesini sağlayacak deneyimlerin sunulması, kendine güven duymayı artırır.
 • Günlük hayatınızda matematik kullanın.
 • Matematik problemlerini hikayeleştirin. Çocuk için <3 çiçeğin vardı, 3 tane daha çiçek toplarsan kaç tane çiçeğin olmuş olur?> sorusu, kâğıt üzerinde gördüğü <3+3= ?> sorusundan daha anlamlıdır.
 • Oyunlarda matematik kullanmasını sağlayın.
 • Çocuğu gerektiği zaman ödüllendirin.

Matematik çoğu öğrenci için kabustur aslında. Özellikle öğrenirken oldukça zorlanır hatta çoğu sorularla baş edemez. Birçok öğrenci içinde matematik en sevmediği ders olarak geçer. Oysa çocuğunuza özellikle ilköğretim yıllarda matematiği sevdirmek için oyunlarla ona yardımcı olabilirsiniz. Satranç gibi oyunlar, bilimsel düşüncenin gelişmesini sağlar. Yapacağı hamlede düşünmeyen kişi matematiği sevmez. Çocuğa yenmenin zor olduğunu, bunun için uzun süre düşünmek gerektiğini kavratmalıyız. Ama aynı zamanda öğretmenlerin de bu süreçte destek olması gerekir. Uzun ve can sıkıcı ödevler öğrenmeyi de zorlaştırır. Çocukların gelişmişlik düzeylerine uygun, kapasitelerini zorlamayan matematik etkinlikleri yapılmalıdır. Ezberden uzak, anlamaya ve akıl yürütmeye dayalı bir yöntem tercih edilmelidir. Etkinlikler sırasında çocuğun kendi düşüncelerini açıklamasına uygun ortamlar oluşturmalıdır. Matematiğin eğlendirici, dinlendirici yanı ortaya çıkarılmalıdır. Bu yolla öğrenci üzerindeki matematik korkusu oluşmadan önlenebilir.


Psikolog