Geri Bildirim
Çocuklarda Allah Tasavvuru
Çocuklarda Allah Tasavvuru

Çocuklarda Allah Tasavvuru

86

Sosyal ve fiziksel çevreyi keşfetme, sorgulama eğiliminde olan 2 yaş ve sonrası çocukların meraklarından biri artık kim tarafından yaratıldığıdır. Zaman geçtikçe gelişimlerine paralel olarak dini duygu ve düşünce de gelişir.

  • 4 yaş civarı artık Allah hakkında fikir yürütmeye başlar.Nitelendirme daha çok "Çok büyüktür." şeklindedir.Bu ebeveyn ve aile büyüklerinden aldıkları cevapla paraleldir.
  • 5-6 yaş civarı "Gökyüzünde oturan aksakallı dede" olarak tasvir ederler.Bazen gördükleri en büyük dağlardan, ağaçlardan da büyük olarak yorumlarlar.İçinde bulundukları somut işlemler döneminin özelliği olarak hep somut bir varlık gibi düşünülür, bu çok normaldir.
  • 7 yaş dolaylarında Allah'ı çok yüce yaratıcı olarak tasvir ederken hala gökte olduğunu düşünürler.
  • Soyut işlemler dönemine (11-12 yaş) yaklaştıkça Allah'ın her yerde olduğuna inanırlar.

Çocukların yaratıcıya, Allah'a yönelik soruları gelişim dönemlerinin özelliklerine göre basit, doğru ve net şekilde yanıtlanmalıdır.

Çocukta doğuştan Allah korkusu yoktur. Anne baba ve çevre nasıl anlatırsa onu öyle kabul eder.Yanlış bir terbiye aracı olarak "Sözümü dinlemezsen Allah taş eder." "Yemeğini bitirmezsen cehennemde yakar." gibi cümleler kullanılmamalıdır.Bu hem yanlış bir Allah tasviri oluşturmakta hem de kendini suçlayan, aşağılayan çocuklar meydana getirmektedir.

Korku yerine Allah sevgisi, tüm canlılara, doğaya sevgi saygı, iyi bir insan olma konusunda model olunmalıdır.Unutmayın çocuklarınızın ışığı, rehberi sizlersiniz.


Çocuk Gelişimci