Geri Bildirim
Çocuklarda Beslenme ve Yeme Davranışı
Çocuklarda Beslenme ve Yeme Davranışı

Çocuklarda Beslenme ve Yeme Davranışı

66

Beslenme esas olarak henüz doğmadan anne karnında başlamaktadır. Bu sebeple annenin gebe kalmadan önceki beslenme alışkanlığı da oldukça önemlidir. Eğer anne gebelik öncesi sağlıklı beslenme gerçekleştirmiş ise gebelik dönemi sorunsuz bir şekilde ilerlemiştir. Annenin gebelik süresi boyunca yeterli ve dengeli beslenmesi sağlıklı bir çocuk dünyaya getirmenin birinci koşuludur. Eğer bebek sağlıklı bir şekilde dünyaya gelirse iyi bir bakılmada birlikte daha kaliteli bir hayat sürecektir.

Çocuğun asıl yeme davranışı okula başlayacağı dönemde şekillenmekle birlikte yetişkinliğe geçerkenki yeme davranışı da oldukça önemlidir. Okul öncesi dönem çocukların yeme alışkanlıklarını belirleyip neleri sevdikleri ve ya sevmediklerine karar verdikleri bir dönemdir. Okul öncesi dönemde çocukların beslenme alışkanlığı büyüme ve gelişme odaklıdır. Bu dönemde büyüme hızı yavaş ancak motor gelişimi hızlanmaya başlar. Planlı bir yeme davranışının geliştirilip pozitif beslenmenin ilk adımlarının atılması gerekmektedir.

1-5 Ay; çocuklar bu dönemde sıklıkla yiyecekleri reddederler. Çocuk eğer aileye karşı tepki içerisindeyse bunu yemek yiyerek ya da yemeyerek göstermektedir. Ailenin bir araya geldiği ortak yemeklerde ki tartışmalar yaşanması bu esnada da çocuğu yemekle ilgili ikaz etmek besini reddetmesine yol açacaktır.


Psikolog