Geri Bildirim
Çocuklarda Duygu Kontrolü
Çocuklarda Duygu Kontrolü

Çocuklarda Duygu Kontrolü

357

Biz anne baba olarak çok sakiniz ama çocuğumuz çok sinirli. Öfke krizleri geçiriyor ne yapmamız gerekiyor?

Öncelikle bir konuya bir açıklık getirelim. İnsanın doğasıda farklı duygular vardır. Kızgınlıkta. Bu duyguyu tamamen iptal etmek istememiz doğru değildir. Yani her insan üzülür, kızar ve bir şeylere korku duyar. Sakin bir yapıya sahip olan kişiler bile bir olaya veya belirli davranışlara kızgınlık duyuyor. Önemli olan sakin bir yapıya sahip olunması değil. Sakin yapıya sahip olduğunuz halde sinirlendiğiniz olaylara nasıl tepki vermenizdir. 

Eğitimde her konuda olduğu gibi bu konuda da çocuklar anne babaları örnek alıyor. Biz bir şeye veya birisine sinirlendiğimizde nasıl tepki veriyorsak çocuklarımızda o davranışımızı örnek alıyor.

Sinirliyken gözü bir şey görmeyip bağıran, küfür eden, yıkıp döken bir anne/babası olan çocuğun öfkelerini kontrol etmesini bekleyemeyiz. Öncelikle kendi davranışlarımızı bir gözden geçirmemiz gerekiyor. Duygularımızı olumsuz davranışlarla ortaya koymayalım. Sinirliyken sağlıklı bir çözüm yolu bulmamız gerekir. Aile içinde duygulara sözel yollarla ifade edilmesine önem gösterelim.
Buna rağmen bazen çocuklar duygularını kontrol etmekte zorlanabilirler.


Uzman Klinik Pedagog