Geri Bildirim
Çocuklarda Öfke Nöbeti
Çocuklarda Öfke Nöbeti

Çocuklarda Öfke Nöbeti

132

Sevgili ebeveynler ;

Çocuğunuz istemediği bir durumda ağlama krizlerine giriyor mu? Kendine ve çevresine vurma/itme gibi istenmeyen davranışlarda bulunuyor mu? Bağırarak, çığlık atarak istediği şeye ulaşmaya çalışıyor mu?

Şimdi çok daha önemli bir soru; çocuğunuz bu davranışları sergilerken sizler neler yapıyorsunuz?

-‘’Aman annecim yeter ki ağlama, tamam o arabayı(istenilen herhangi bir nesneyi) alalım.’’

-‘’Tamam hadi gel istediğin gibi olsun parka gidelim’’

-‘’Al hadi ye çikolotayı ama ağlama şimdi’’ gibi cümleler sarf ederek çocuğunuzun o an istediği şeyi elde etmesine izin veriyor musunuz? Peki tüm bunları artık öfke nöbetlerine, ağlama krizlerine dayanamadığınız için mi yapıyorsunuz?

Eğer yukarıda saydığım cümleler size tanıdık geliyorsa yanlış davranışı tam da burada yapıyorsunuz sevgili ebeveyn. Çocuklar doğdukları andan itibaren kendilerini ağlayarak ifade etmeyi öğrenirler. Bebeklikte başlayan bu süreç ağladığında her istediğini elde eden bir çocuk için de devam eder.

Çocuklar ağlayarak istediğini elde ettikleri her durumda kendilerini daha çok ağlayarak ifade etmeyi öğrenirler.

Peki çocuğunuzun öfke nöbetleri sırasında ne yapmalı?

  • Öfke nöbetlerinin altında öncelikli olarak kendini ifade etme duygusunun yattığını kabul etmelisiniz. Çocuğunuzu doğru anladığınızda ve kendinizi ona doğru ifade ettiğinizde öfke nöbetlerinin yavaş yavaş ortadan kalktığını göreceksiniz.
  • Öfke nöbeti sırasında her nerede olursanız olun (avm, park, ev, okul vb.) öncelikli olarak ‘’Anneciğim/Babacığım şuan ağladığın/bağırdığın vb. için seni anlayamıyorum. Lütfen sakince bana ne istediğini söyleyebilir misin?’’ diyerek öfke anının geçmesini bekleyin. Çocuğunuzla göz temasını kesin ve çocuğunuz sakinleşinceye kadar çocuğunuzu görmezden gelin. Çocuğunuz sakinleştikten sonra istediği şeyin neden olamayacağını ona sakince basit ve sade bir dille anlatın. Lütfen hayır dediğiniz şeyi evete çevirmeyin.
  • Bu süreçte çocuğunuza karşı oldukça sabırlı olmalısınız. Çocuğunuza bağırmaktan, kızmaktan kaçınmalısınız.
  • Ebeveynler olarak aynı dili konuşmalı, aynı tavırları sergilemelisiniz.
  • Öfke nöbeti sonrası mutlaka çocuğunuza sarılmalı, onu sevdiğinizi ifade etmelisiniz.
  • Öfke nöbetlerinin altında yatan sebepler bireysel farklılıklar göstermektedir. Öfke nöbetlerinizin kontrollü bir şekilde sona ermesi için mutlaka bir uzmandan yardım almalısınız.

Sevgiyle kalın :)


Çocuk Gelişim Uzmanı