Geri Bildirim
Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı
Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı

Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı

1617

Tırnak yeme üç çocuktan birinde görülür, genelde okula başlama döneminde ve ergenlik döneminde ortaya çıkar. Tırnak yeme alışkanlığını bırakmak için özel sıvılardan satılır. Ancak bunlar fazla etki etmez çünkü tırnak yemenin sebebi genelde kaygı ve stresten kaynaklıdır.

Örneğin anne babanın boşanması, annenin iş hayatına atılması, ilgi ve sevgi eksikliği, sevdiği bir kişinin hastalanması ya da kaybı, yeni bir kardeşin dünyaya gelmesi, kardeş kıskançlığı, arkadaş ortamındaki sıkıntılar gibi stres yaratan faktörler tırnak yemeği tetikleyebiliyor.

Okul döneminde tırnak yeme alışkanlığı başladıysa eğer okul ortamında kaygı ve stres yaşamasından kaynaklı olabilir, örneğin başarısız olma korkusu, öğretmeden ya da ceza almaktan korkmak, akranları ile iletişimde problemler veya çocuğun yaşıtlarıyla olan iletişimdeki sıkıntılar.

Peki ebeveynler tırnak yeme alışkanlığı olan çocuklarına karşı neler yapabilir?

Tırnak yeme alışkanlığı kaygı ve stresten kaynaklı olduğundan dolayı çocuğu sürekli ikaz etmek işe yaramayacaktır. Bu alışkanlığın bırakılması için öncelikle çocuğunuzun hangi durumdan olumsuz etkilendiğini araştırmanızı ve sıkıntıları çözmenizi (veya azaltmanızı) öneriyorum.

Bu alışkanlıktan kurtulması konusunda çocuğunuza zaman verin ve bu süreç içinde tırnak yemenin hoş bir davranış olmadığını, tırnak yediği zaman ellerinin bakımsız göründüğünü, isterse bu alışkanlıktan vazgeçebileceği eleştirmeden anlatın. Teşvik için çocuğunuzun hoşuna gidecek tırnak bakım seti alabilirsiniz.

Tüm bunlara rağmen olumlu bir değişim görmüyorsanız bilişsel davranışçı terapisi alınmasını öneriyorum.


Uzman Klinik Pedagog