Geri Bildirim
Çocuklarda Yeme Problemleri
Çocuklarda Yeme Problemleri

Çocuklarda Yeme Problemleri

556

Tat alma duyusu anne karnında gelişmeye başlar.

Hamilelik sırasında annenin sağlıklı ve çeşitli gıdalar yemesi tüketmesi bebeğin tat tomurcuklarının ve damak zevkinin gelişmesinde etkili oluyor. Bebek doğduğunda binlerde tat tomurcuğu ile dünyaya gelir ve tatlı gıdalara duyarlılık hisseder.

Ek gıdaya geçiş döneminde de bebekler yine tatlı olan gıdaları tercih ederler. Bu nedenle acı, ekşi, tuzlu olan gıdaları farklı tadarlar ve çoğu zaman ret ettiklerini görüyoruz.

Fransa’da yapılan bir araştırma bebeklerin bir gıdayı sevip sevmediğini anlamak için en az 8 kez denemesi gerektiğini bulmuştur. Yani ek gıdaya geçişte çocuğunuz bir gıdayı ret ediyorsa sabırla tekrar tekrar denemeniz gerekiyor.

Çocuklarda en çok rastlanan ve annelerin tedirgin olduğu bir konudur bu. İştahsız çocuğun çok az yediğini, yemekleri ret ettiğini, seçici olduğunu, masada oturmak istemediğini, televizyonsuz yemediğini ya da kaşığı gördüğünde öğürdüğünü görürüz.

Çocuğunu az yediğinden dolayı anne babaların baskı uyguladığına çok rastlıyoruz. Buda çocuğun yemek yemesini daha da olumsuz etkilemektedir.


Uzman Klinik Pedagog