Geri Bildirim
Çocukların Okulda Davranış Sorunları ve Çözümleri
Çocukların Okulda Davranış Sorunları ve Çözümleri

Çocukların Okulda Davranış Sorunları ve Çözümleri

1068

Okuldaki davranış sorunları çocukların öğrenmelerini ve gelişimlerini engelleyebilir. Bazı durumlarda ebeveynler ciddi bir şey olana kadar çocuğun davranış sorununun olduğunu fark etmeyebilirler.

Çocuğunuz ve öğretmeniyle beraber çalışarak çocuğunuzun okuldaki davranış sorunlarının çözümüne yardımcı olabilirler.

  • Öğretmenle konuşmadan önce, çocuğunuzun sorun hakkında ne düşündüğünü öğrenin ve sorunu nasıl çözebileceği konusundaki fikirlerini sorun.
  • Öğretmen ile birlikte bir ev-okul program planlayın. Örneğin verilen ödevin ne zaman yapılması gerektiğini programa ekleyebilirsiniz. Birlikte çalışarak, çocuğunuzun davranışlarını kontrol altında tutmanızı sağlayacaktır.
  • Eğitimci olarak çocuğun yaşına ve gelişim düzeyine uygun olmayan beklentiler içine girersek, çocukların bazı davranışlarını olumsuz olarak yorumlayabiliriz. Bu nedenle eğitimci olarak çocukların gelişim özelliklerini bilmeniz ve ona göre beklentiler oluşturmanız çok önemlidir. Bazen sınıf ortamında sorun olarak tanımlanan bazı davranışların çocukların içinde bulunduğu gelişim dönemi özelliklerinden kaynaklandığı ortaya çıkabilir.
  • Eğitimcinin beklentileri çocuğun yetenek ve becerilerine uygun olmalı, uygulanan programda ve öğrenme ortamının düzenlenmesinde bu hususlar dikkate alınmalıdır.


Uzman Klinik Pedagog