FİRMA KAYIT
Geri Bildirim
Çocuklarınızı Ekrandan Uzak Tutacak Oyun Önerilerim!
Çocuklarınızı Ekrandan Uzak Tutacak Oyun Önerilerim!

Çocuklarınızı Ekrandan Uzak Tutacak Oyun Önerilerim!

266

Ekrana maruz kalma yaşı artık aylık bebeklere indiğine göre bu durumu detaylıca araştırmanın ve dur demenin vakti çoktan geldi de geçiyor bile... Çocuklarınızı ekrandan uzak tutacak, ebeveynleri ile keyifli vakit geçirebileceği harika oyun önerilerimi şimdi sizlerle paylaşıyorum.

1.Gölge Çizme Etkinliği (Shadow Tracing)

Eğer hava güneşliyse bu etkinliği kaçırmayın! Yapmanız gereken yere veya masaya bir kağıt koyup kağıdın üstüne de gölgesini çizmek istediğiniz objeyi yerleştirmek. Objenin gölgesi kağıda düşecek ve çocuğunuz bunu keyifle çizecek. Tebrikler, çocuğunuz artık bir ressam!

2. Benim Adım Kaşif (My Name is Explorer)

Sıcak yaz günlerinde çocuğunuzu serinletecek harika bir etkinlik! Bir kabın içine minik oyuncakları doldurun ve üzerine su ekleyin. Buzlukta donmaya bırakın. Su donduğu zaman oyuncaklar içinde kaybolacak ve güneşin altında buz erirken çocuğunuz oyuncaklara erişebilecek. Kaşif seti (explorer set) gibi oyuncaklar alarak çocuğunuzun heyecanlanmasını sağlayabilirsiniz. Bu setin içinde dürbün, düdük, kaşif yeleği vb. ürünler bulunur. Tebrikler, çocuğunuz artık bir kaşif!

3.Küçük Dalgıç (Little Diver)

Çocuğunuz yüzme biliyorsa veya kolluk, can yeleği gibi koruyucular giyerek yüzüyorsa bu oyun tam size göre! Suyun yüzeyinde durabilen oyuncaklardan (özellikle banyo oyuncakları) birkaç tane edinin. Havuzun veya denizin üzerine bırakın. Çocuğunuzun oyuncaklara erişmesini, yakalamasını ve sudan çıkarmasını sağlayın. Tebrikler, çocuğunuz artık bir dalgıç!

4. Küçük Avcı (Oyun Havuzu)

Oyun havuzu, çocuğunuzun duyusal gelişimini destekleyen önemli oyunlardan bir tanesidir. Evde bulunan enine geniş bir kap içine yeşil mercimeklerden yol, irmiklerden kum, yeşil boyanmış makarnalardan ağaçlık alan, mavi boyanmış pirinçlerden deniz yapın. İçine minyatür bebeklerinizi, hayvanlarınızı yerleştirin. Çocuğunuz hem yarattığı ormanı keşfetsin hem de ormanlık alanda çocuğunuzun oyuncaklarla ava çıkmasını sağlayın. Tebrikler, çocuğunuz artık bir avcı!

Ayrıca duyusal oyunlar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz ''Duyusal Oyunlar (Sensory Play)'' yazımı okuyabilirsiniz.

Sevgiler..


Çocuk Gelişimi ve Eğitimcisi